Évtizedek óta náci múltú cégek szállítják Izraelnek a gázmaszkokat
2016. augusztus 4. 12:49 MTI
Az egykori náci Németországot hadianyaggal ellátó cégektől szerzi be Izrael évtizedek óta tudtán kívül a gázmaszkokat - tárta fel szerdán gazdasági mellékletében a Jediót Ahronót című helyi újság.
Korábban
A védelmi minisztérium, a rendőrség, a Sin Bét belbiztonsági szolgálat, az izraeli vasút, a büntetés-végrehajtás, és még a tűzoltóság is évtizedek óta két olyan német vállalattól szerzi be a gázmaszkokat, amelyekről a Jad Vasem Holokauszt Emlékintézet egyik kutatója kiderítette, hogy a náci Németország hadianyag-ellátójaként ők szállították a gázmaszkokat nemcsak a német katonáknak, hanem az auschwitzi gázkamrát működtető SS-őröknek is. A Jediót Ahronót értesülése szerint 1967, a hatnapos háború óta vásárolja Izrael a Lübeckben székelő Drager és a jelenleg amerikai MSA nevű, de régebben Auer néven futó, és részben ma is Berlinben működő cégektől ezt a terméket.
A sokéves üzlet nyomán ezek a megbízható és kipróbált vállalkozások pályáztatás nélküli, állandó ellátói az izraeli biztonsági szerveknek. A nácikkal való kapcsolataikra egy olyan új történeti kutatás derített fényt, amely a gázkamrák náci felügyelői által használt gázmaszkok eredetét vizsgálta. Egy történész kiderítette, hogy a Drager cég GM38 márkájú, rendkívül fejlett, sokszor mikrofonnal is ellátott gázmaszkját használták a németek, és a Zyklon-B gáz ellen védő szűrőket az Auer gyár szállította hozzá.
A gázmaszk egykori használati utasításában többek közt ez is szerepel: "a Zyklon gáz használatakor csak az Auer gyár különleges, J betűs szűrőjét alkalmazza. Ha gázszivárgást észlel a maszkon, azonnal hagyja el az épületet, cserélje ki a filtert, miután ellenőrizte és beállította a maszk szélességét." Az 1991-es Öböl-menti háború, a vegyi fegyverekkel való fenyegetettség óta Izrael minden polgárát ellátta gázmaszkkal, ami hatalmas, milliós nagyságrendű üzlet volt. Legutóbb 2013-ban került sor ennek a gáztámadás elleni védelmi eszköznek a megújítására, amikor felmerült a szíriai polgárháborúban az ott elraktározott vegyi fegyverek esetleges bevetése, és Izrael lakói hosszú sorokban álltak maszkjaikért az átadó állomásokon, a postahivataloknál.
2014 januárjában Jeruzsálem bejelentette, hogy megszüntetik a gázmaszkok osztását, mert drasztikusan lecsökkent egy támadás esélye, ráadásul kétségbe vonható hasznosságuk ideggázok esetén, és nagyon drágák, darabonként 380 sékelbe, mintegy 27 ezer forintba kerülnek. A Jediót Ahronóthoz érkezett válaszok alapján a tűzoltók és a mentők szerint a világon fellelhető egyik legjobb minőségű, életmentő eszközről van szó, de a tűzoltók nem javasolják a biztonságiaknak megvásárlását. A védelmi minisztérium közölte a lappal, hogy mindeddig ismeretlen volt előttük a két német vállalkozás háborús múltja.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap