Először jelent meg magyarul Hollywood magyar alapítóinak önéletrajzi kötete
2020. december 21. 14:31
A könyvbemutatón az Emberi Erőforrások Minisztériumának miniszter-helyettese, dr. Rétvári Bence elmondta: „Nagy öröm és büszkeség, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériumának közreműködésével végre hazatérhetett az itthon korábban magyarul soha ki nem adott két önéletrajzi regény.” Zukor Adolf, a Paramount Pictures alapítójának, az amerikai filmgyártás atyjának önéletrajzi kötete, a The Public Is Never Wrong 1953-ban jelent meg, most A közönség sohasem téved címmel jelenik meg itthon.
Fried Vilmos, ismertebb nevén William Fox, a 20th Century Fox alapítójának, a hangosfilm úttörőjének életrajzi regénye Upton Sinclair presents: William Fox 1933-ban jelent meg, most Upton Sinclar bemutatja: William Fox címmel kerül a magyar olvasók elé.
Miniszter-helyettes úr hozzátette: „Ők fektették le a mai napig uralkodó hollywoodi stúdió- és sztárrendszer alapjait. Zukor volt az első amerikai nagyjátékfilm producere, míg Fox a hangosfilm úttörője a tengerentúlon. Filmjeik nyerték el a filmtörténelem első Oscar szobrait 1929-ben.
Zukor életművéért húsz évvel később, 1949-ben is kapott egy tiszteletbeli Oscar díjat, a szobron ennyi állt: "az amerikai játékfilm atyja". Jelentőségük nem csupán az amerikai film, de az amerikai identitás formálásában is tetten érhető.”
Takó Sándor, a kötetek kiadója, szerkesztője megköszönte az EMMI és Rétvári miniszter-helyettes úr támogatását, kiemelte: „A két kötet a Magyarok Hollywoodban induló könyvsorozatunk keretében jelenik meg.

A munka a két életmű hazahozatalával nem befejeződött, inkább elkezdődött, a sorozat keretében több további kiadványon is dolgozunk. Közülük is kiemelném a jövő évben megjelenő Hollywood és a magyarok című ismeretterjesztő kötetünket.”
Kollarik Tamás, a kötetek szerkesztője, ötletgazdája Egri Lajos: A drámaírás művészete című legendás mű után újabb kiemelten fontos kulturális érték hazahozatalán dolgozhatott. Kollarik szerint: „A két életút és életrajz messze túlmutat személyes sorsok bemutatásán, komoly tanulságokat hordoz, összekötnek kultúrákat és nemzeteket.
Ami Liszt és Bartók a zenében, Kubala és Puskás a labdarúgásban, az Zukor és Fox az egyetemes filmkultúrában. Magyar földön születtek, kulcsfontosságú szerepet játszottak Hollywood „feltalálásában”, és életük végéig büszkén vallották magukat magyar amerikainak, nem elfeledkezve a gyökereikről.”
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Németország
- Titokzatos bronzkori lelet: 3500 éves tőröket találtak
- 20 érdekesség a berlini falról
- Komoly ellenállás nékül foglalták el a németek Magyarországot
- Ferdinand von Zeppelin szerényen önmagáról nevezte el a "léghajók atyját"
- A 7000 éves őrlőkő leletek sok mindent elárulnak a neolit emberek életéről
- A németek szabadsága is odaveszett a Reichstag tüzében
- Szürke eminenciások – megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Majomszobor - Meghökkentő leletek kerültek elő a középkori templomból
- A végzetes hatású távirat, ami az USA hadba lépését eredményezte
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap