2025. tavasz: Szürke eminenciások
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Egy gyomorbajos 12. századi király lehet az új III. Richárd?

2015. május 26. 08:37

III. Richárd maradványainak 2012-es felfedezése az egész régészvilágot megmozgatta. Az utolsó, csatában elhunyt király csontjaira egy leicesteri parkoló alatt találtak rá. A brit történészek most egy újabb angol uralkodó, I. Henrik nyomát keresik Readingben, ahol a 12. században elhunyt király maradványai egy apátságban pihentek, egészen annak 1539-es elpusztításáig.

Philippa Langley brit történész szerint I. Henrik maradványai ma egy readingi iskola, illetve a mellette fekvő parkoló alatt lehetnek. A brit kormány műemlékvédelmi szerve, a Historic England pénzügyileg is támogatja a felvetést, miszerint fel kell tárni az 1121-ben alapított readingi apátság maradványainak pontos helyét, amely végső nyughelyet biztosított az 1135-ben elhunyt I. Henriknek.

Az előzetes tervek szerint jövőre indulhat meg a kutatás a Hidden Abbey Project részeként, amely során a nagyfrekvenciás elektromágneses hullámokat alkalmazó földradarral (GPR: Ground-Penetrating Radar) pásztázzák át a helyszínt. A módszer a radarhullámok adott közegbeni visszaverődéseinek mérésén alapszik. Emellett minden bizonnyal próbaásatásokat is fognak végezni.

Azt biztosan lehet tudni, hogy Hódító Vilmos negyedik fiát, az 1100-tól 1135-ig uralkodó Henriket, feleségét, Louvain-i Adelizát, valamint egyik unokájukat ezen a helyszínen temették el, ám a források szerint a reformáció zavaros időszakában a sírrablók meglátogatták a királyi sírkamrát, s elképzelhető, hogy az ezüst koporsó az uralkodói maradványokkal együtt eltűnt.

„Nem ismertük III. Richárd sírjának pontos helyét, s most ugyanígy állunk I. Henrikkel is. Annyit tudunk, hogy 1135-ben a templom főoltárával szemben hantolták el a három elhunytat” - mondta Langley a BBC-nek.

I. Henrik III. Richárdhoz hasonlóan jogilag trónbitorló, ugyanis akkor emelkedett Anglia trónjára, amikor bátyja, a törvényes örökösnek számító Róbert keresztes hadjáraton vett részt. Amikor a testvér hazatért, abban állapodtak meg, hogy Róbert a franciaországi birtokokat kapja meg, azonban öt évvel később fellázadt, s haddal támadt öccse ellen. Henrik azonban legyőzte, s 28 éven át fogságban tartotta. Hódító Vilmos negyedik fia, a normann hódítás után Angliát konszolidáló Henrik energikus és határozott, időnként kegyetlen uralkodó volt - például két törvénytelen unokájának is levágatta az orrát.

A hasát azonban nagyon szerette, kedvenc étele pedig az ingola (orsóhal) volt. A már három és fél évtizede uralkodó, a családi viszályoktól megfáradt, éppen francia birtokain tartózkodó 67 éves király 1035 novemberének végén egy pompás lakomával kívánta feledtetni az uralkodás gondjait, orvosai hiába óvták, olyan mennyiségű ingolát fogyasztott el, hogy egy héttel később belehalt a súlyos gyomorrontásba. A források szerint a királyi test belsőségeit, illetve az agyat és a szemeket ott helyben temették el, a bebalzsamozott testet pedig az angliai Readingbe szállították, s az általa alapított apátságban helyezték örök nyugalomra.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2025. tavasz: Szürke eminenciások
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár