Bokor Péter nyolcvan éves
2004. szeptember 21. 08:51
Nyolcvan éve, 1924. szeptember 19-én született Pécsett Bokor Péter Balázs Béla-díjas filmrendező, író, dramaturg.
Már 17 évesen elbeszélése jelent meg a Népszavában, s mivel jól beszélt nyelveket, külkereskedelmi levelező lett a Mafirt filmgyárnál. Csakhamar a dramaturgiára került, ahol száznál több külföldi film magyar szinkronszövegét írta meg 1947-1958 között. 1958-ban forgatta első önálló, egész estés dokumentumfilmjét: a második magyar hadsereg doni pusztulásáról szóló Halálkanyart. E művét egy év alatt több mint egymillió ember nézte meg. 1961-ben lett a Magyar Televízió munkatársa, itt hétrészes sorozatot írt és rendezett Panoptikum címmel a két világháború közti magyar politika jellegzetes alakjairól: Gömbös Gyuláról, Kállai Miklósról, Imrédy Béláról vagy Szálasi Ferencről. Ezek a filmek azóta megsemmisültek, a történeti ismeretterjesztés nagy kárára.
Leghíresebb sorozata, a Századunk 1963-ban indult, elsősorban Ránki György történész szakmai támogatásával, s 1989-ig ötven része készült el. Bokor Péter ebben igen részletesen, a tényekre támaszkodva elemezte Magyarország II. világháborús időszakát és az azt követő éveket. Megszólaltatta a kor még élő szereplőit, köztük Horthy István özvegyét, Lengyel Béla, Kéri Kálmán, Kádár Gyula, Utassy Lóránt katonatiszteket, továbbá Alfred Trenkert, a Gestapo egykori budapesti parancsnokát, Wilhelm Höttlt, az SS magyarországi vezetőjét, Albert Speert, Hitler fegyverkezési miniszterét, vagy Franz Novakot, Eichmann különítményének tagját. Sokukkal ő készített először tévé-beszélgetést.
A Századunk című filmsorozatot 1999-től folytatta, az 1945 utáni évekről, nagy közönségsikerrel. Jelenleg 1954-nél tart a hetenként jelentkező műsor, amelyet időnként Emlékképek, vagy Századunk műhelyéből címmel vetítettek. A Bujdosó - egy év Bethlen István életéből című filmje 1995-ben készült. A Nehéz föld (1998) Izrael történetét, a zsidó és a magyar állam kapcsolatait, s a magyar zsidóknak az állam létrehozásában játszott szerepét mutatja be.
Filmjeihez több mint háromszáz tévéinterjút készített, noha a Kádár-rendszerben néhány ismert közéleti személyiség a filmesek számára tilalom alatt állt: köztük Demény Pál, Király Béla, Rajk Lászlóné, Péter Gábor, ám velük is felvett egy-egy beszélgetést. Ezek szöveges anyagát Végjáték a Duna mentén (1982) és Zsákutca (1985) című köteteiben hozta nyilvánosságra. Első könyvét Századunk képei címmel adta ki 1968-ban, 1987-ben jelent meg Mengele doktor nyomában című kötete, 1991-ben a Századunk tanúja: Habsburg Ottó.
1964-ben kapott Balázs Béla-díjat, 1969-ben SZOT-díjat, 1974-ben lett érdemes, 1985-ben kiváló művész. 1994-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Kiskeresztjével tüntették ki. 1988-ban Hanák Gáborral alapították meg az Országos Széchényi Könyvtár videótárát.
Bokor Pétert a tévések történésznek tartják, a történészek viszont filmrendezőnek. Ő elégedett e felemás helyzettel, méltó feladatnak érzi 20. századi históriánk elemzését a képernyőn.
(MTI Panoráma - Fábri Ferenc)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
21. A világvallások és összehasonlításuk
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Miért nem ettek a japánok 1200 éven át húst?
- Miként gondolkodtak isteneikről a vikingek?
- Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
- Hol van Keresztelő Szent János feje?
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Az iszlám születése – ki volt Mohamed próféta?
- Kincsekért, foglyokért, dicsőségért vagy vallásuk védelmében támadtak a vikingek Európára?
- „Az elképzelhető legarrogánsabb és leggonoszabb emberek”: kik voltak a török elit keresztényből lett muszlimai?
- Öngyilkosság vagy megvilágosodás – így mumifikálták önmagukat a buddhista szerzetesek
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap