Tudósok azt állítják, az ember jóval előbb tudott beszélni, mint azt eddig feltételezték
2025. március 28. 12:13 Múlt-kor
Egy genetikai tanulmány kimutatta, hogy az emberek nyelvi képessége már 135 000 évvel ezelőtt, fajunk diverzifikálódását megelőzően is létezett. Ez a felfedezés megerősíti azt az elképzelést, hogy a nyelv kulcsfontosságú volt evolúciónkban.

A nyelv az emberi faj sikerének titka
Korábban
A nyelv fajunk egyik meghatározó jellemzője. Lehetővé teszi számunkra a tudás átadását, az érzelmek megosztását és az összetett társadalmak felépítését. Gyermekkorunkban akár ötnél több nyelvet is megtanulhatunk. Azt a kérdést azonban, hogy mikor alakult ki a beszédképesség, évtizedek óta vitatják.
Nyertünk 35 ezer évet!
Az eddig érvényes elmélet ezt 100 000 évvel ezelőttre tette. Egy új tanulmány azonban elemezte a genetikai bizonyítékokat, és megállapította, hogy az emberi nyelvnek legalább 135 000 évvel ezelőtt kellett megjelennie. Ez a megállapítás kiegészíti a közelmúltban végzett más kutatásokat, amelyek kulcsfontosságú genetikai változásokat azonosítottak evolúciónkban. Ilyen például a NOVA1 génváltozat, amely csak a Homo sapiensben van jelen, a neandervölgyiekben és a gyeniszovaiakban nincs. Márpedig ez szerepet játszhatott a nyelv kialakulásában.
Anyai örökségünk
A Shigeru Miyagawa japán nyelvész által vezetett vizsgálat nem kövületekre vagy ősi eszközökre, hanem a mai emberi populációk genetikájára épül. A kutatók a mitokondriális DNS, az Y-kromoszóma és teljes genomok elemzésével nyomon követték a Homo sapiens legkorábbi csoportjainak divergenciáját. Mivel minden humán populáció rendelkezik nyelvvel, a szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy ez a képességünk már azelőtt létezett, hogy az emberiség különálló földrajzi csoportokra kezdett volna szétválni.
Annak kiszámításához, hogy mikor alakult ki a nyelvi képesség, a tudósok egy közvetett, de hatékony módszerhez folyamodtak: a mitokondriális DNS-t vizsgálták, amely kizárólag anyai ágon öröklődik, és lehetővé teszi fajunk evolúciós történetének rekonstruálását. A tanulmányban tizenöt korábbi értekezés adatait gyűjtötték össze a korai Homo sapiens genetikai eltéréseiről. Ezek azt mutatják, hogy fajunk első jelentős kettéválása körülbelül 135 000 évvel ezelőtt következett be. A szerzők úgy vélik, ha a beszédkészség csak ezt követően alakult volna ki, akkor a jelenlegi populációk egy része nem rendelkezne nyelvvel.

Az állatok is kommunikálnak
Nem az ember az egyetlen faj, amely komplex kommunikációs formákkal rendelkezik. A delfinek, a varjak és egyes főemlősök különböző hangokat használnak egymás informálására és a veszélyre való figyelmeztetésre. Azonban egyetlen más faj sem fejlesztett ki olyan rugalmas és kreatív rendszert, mint az emberi nyelv. Ez azért is egyedülálló, mert egyesíti a szókincset és a szintaxist. Csak az ember képes a szavakat összetett mondatokba rendezni. A kutatók szerint a nyelvnek ez az aspektusa kulcsfontosságú lehetett fajunk evolúciójában, mivel elősegítette az együttműködést, a tudás átadását és a kifinomult eszközök kifejlesztését.
A tanulmány ráadásul genetikai perspektívát nyújt a többi hominidától való eltérésről. Bár a neandervölgyiek és a gyeniszovaiak agyszerkezete hasonló volt a miénkhez, nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy komplex szintaktikai szabályokkal rendelkező nyelvet használtak volna. A kizárólag a modern emberben jelen lévő NOVA1 génre vonatkozó legújabb kutatások arra utalnak, hogy bizonyos genetikai különbségek befolyásolhatták a beszédkészségünket.
A beszéd és a művészet összefüggései
A tanulmány egyik legérdekesebb aspektusa a nyelv és a szimbolikus viselkedés kialakulása közötti kapcsolat. Az emberek körülbelül 100 000 évvel ezelőtt kezdtek el sziklarajzokat, ékszereket és dísztárgyakat készíteni, ami az absztrakt gondolkodás képességére utal. A szerzők úgy vélik, a nyelv kiváltó tényezője lehetett ezeknek a művészi megnyilvánulásoknak. Vagyis a verbális kommunikáció ösztönözhette a kreativitást és a technológiai innovációt azáltal, hogy az emberek könnyebben oszthatták meg érzéseiket, gondolataikat.
Ezzel a feltevéssel azonban nem minden szakértő ért egyet. Egyesek szerint a szimbolikus viselkedés fokozatosan fejlődött ki, nem egyetlen esemény váltotta ki. Az viszont biztos, hogy amint a nyelv megjelent, óriási hatással volt fajunk evolúciójára.
Hipotézisek
A közelmúltban elért eredmények ellenére a nyelv pontos eredete továbbra is rejtély. A tanulmány megerősíti, hogy a beszédkészségnek már 135 000 évvel ezelőtt is léteznie kellett, de nem tudja pontosan meghatározni, hogyan és miért alakult ki.
Két fő elmélet létezik:
Gradualista hipotézis: A nyelv fokozatosan fejlődött ki a többi főemlőséhez hasonló egyszerűbb kommunikációs rendszerből.
Szaltacionista hipotézis: Ugrásszerűen (salta-ugrás) jelent meg genetikai vagy kognitív változásként, amely lehetővé tette a szavak és a bonyolult nyelvtani szabályok kombinációját.
Fajunk sikerének titka: a nyelv
Ez a tanulmány az eddigi legerősebb bizonyítékot szolgáltatja az emberi nyelv ősiségére. A mitokondriális DNS és más genetikai markerek elemzése arra utal, hogy a Homo sapiensek mindegyike már akkor rendelkezett nyelvi képességekkel, amikor elkezdett szétszóródni a világban.
Bár a nyelv pontos eredetével kapcsolatban még sok tisztázatlan kérdés maradt, ez a felfedezés megerősíti azt az elképzelést, hogy beszédkészségünk mélyen gyökerezik biológiánkban és az evolúcióban. A nyelv nem csupán egy kommunikációs eszköz, hanem egy olyan alappillér, amely meghatározta fajunk sikerét.
A tanulmány elismeri, hogy a genetikai adatok nem teszik lehetővé annak megállapítását, hogy a két hipotézis közül melyik a helyes. A szerzők azonban úgy vélik, hogy minden olyan elmélet, amely a nyelv 135 000 évnél későbbi keletkezését feltételezi, nagyon valószínűtlen.
A Muyinteresante cikke alapján.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


3. Az ipari forradalom
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Ausztál kőművesekre, sztrájkok áldozataira és Szent Józsefre emlékezünk május 1-jén
- A bálnavadászat brutális gyakorlata olajozta be az ipari forradalom fogaskerekeit
- Az ipari forradalom szennyezésének legkorábbi nyomait mutatták ki a Himalája gleccserében
- A niagarai vízerőműhöz is szállított alkatrészeket a Škoda Művek
- Száz évre romba dőlt a kínai gazdaság, miután a britek megszerezték a tea titkát
- Egy chicagói sztrájk halálos áldozatainak emléknapja volt eredetileg május 1.
- Gőzerővel indította el az ipari forradalmat James Watt találmánya
- Meglepő vége lett a ló és a gőzmozdony versenyének 1830-ban
- Mi volt az angol ludditák igazi célja a géprombolással?
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában? 14:20
- Amikor VIII. Henrik meghozta Hull városába a nagy ágyúkat... 14:03
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme 13:07
- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? 12:04
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók 11:20
- 10 érdekesség a parfümök történetéről 09:57
- A fáraó és Ozirisz újjászületése – Tutanhamon sírjának titkos rítusa 09:15
- Tudományos kísérletek színhelye is lett a párizsi Eiffel-torony 08:20