Erotikus díszítésű, szinte érintetlen római diadalkocsira bukkantak Pompejiben
2021. március 1. 14:07 MTI
Erotikus jelenetekkel is díszített, gyakorlatilag érintetlen ókori diadalkocsit találtak Pompeji ókori romvárosban Olaszországban. A kivételes felfedezéshez kincsrablók vezették a régészeket.
Korábban
A négykerekű, vasból készített, de ón- és bronzdekorációkkal díszített, mineralizálódott fa alkatrészeket és más szerves maradványokat is tartalmazó ceremoniális szekeret egy külvárosi villa, a Pompejitől északra fekvő Civita Giuliana területén ásták ki a földből.
A tájékoztatás szerint a kocsit, amelyen egy vagy két személy részére volt hely, ünnepi alkalmakkor használták a helyi elit tagjai, például parádékon vagy körmeneteken, de lehet, hogy ezen szállították új otthonába a menyasszonyt is.
A már a sokadik szenzációs leletet produkáló ásatási helyszínhez, ahonnét páratlan panoráma nyílik a Földközi-tengerre, illegális kincsvadászok vezették el a régészeket.
A pompeji városfaltól 700 méterre északra fekvő villa néhány éve három ló, köztük egy felszerszámozott állat maradványaival keltett feltűnést, de megtalálták itt egy, a vulkán kitörése elől menekülő uraság és férfiszolgája hamu konzerválta tetemét is.
A diadalkocsit annak az istállónak az előterében ásták ki a földből, ahol annak idején a három lovat is találták. A szekér megtalálását "kivételes felfedezésnek, Olaszországban páratlan, kitűnő állapotban fennmaradt leletnek" nevezte közleményében a Pompeji Régészeti Park.
A szekér úgy maradhatott fenn, hogy a Vezúv 79-es kitörésekor összeomló kocsiszín fala és teteje megóvta a forró hamutól. A lelet túlélte az illegális sírrablók garázdálkodását is, akik alagutat fúrtak ugyan a helyhez, és el is jutottak a méretes kocsihoz, de azt nem rongálták meg.
Bár hétköznapi használatra, például terményszállításra szánt kocsikat korábban is találtak Pompejiben, ez az első ceremoniális közlekedési eszköz, amely teljes egészében fennmaradt. "Az antik világ megismerése szempontjából rendkívüli felfedezésről van szó" - mondta Massimo Osanna, a régészeti park leköszönő igazgatója.
A Civita Giuliana villát 2017-ben fedezték fel, amikor az illegális ásatások ellen harcoló hatóságok kincsrablók által fúrt illegális alagutakra bukkantak. Két személy ellen, akik a lelőhely feletti házakban laknak, bírósági eljárás folyik, mert több mint 80 méternyi alagutat fúrtak a régészeti lelőhelyhez.
Pompeji újra és újra szenzációs leletekkel ejt ámulatba bennünket, és ez így lesz még sok évig, mert 20 hektárnyi terület vár feltárásra - mondta a lelettel kapcsolatban Dario Franceschini olasz kulturális miniszter.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
18. Az ENSZ és az Európai Unió
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- 1948 óta a „visszatérés joga” áll az izraeli-palesztin konfliktus középpontjában
- 26 éves az Európai Unió
- Tényleg nem tett meg mindent az ENSZ a magyar ügy érdekében 1956-ban
- Botrányok övezték az egyik legnagyobbb ENSZ-szervezet történetét
- A gázai lőporos hordó - az arab-izraeli konfliktus története
- 10 tény a ruandai népirtásról
- 60 éve lett vége a hidegháború legvéresebb konfliktusának
- Az ENSZ-re sózta London Palesztinát
- Viták a közös európai történelem kapcsán
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 17:35
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap