Egyetlen éjszakán láthatják a titokzatos normann sisakot
2014. június 20. 17:12
A Déri Múzeumban mindössze egyetlen napon, június 21-én, a Múzeumok Éjszakáján láthatja a közönség azt az Európában is egyedülálló, kora középkori normann sisakot, amelyhez hasonló mindössze fél tucat található az egész világon, de valamennyi közül a Debrecenben kiállított a legdíszesebb. A vállalkozó szelleműek Szent Iván-éjjelén egy másolatot fel is próbálhatnak.
Korábban
A normann sisakot 1892-ben találták az akkori Oroszország Podolszki Kormányzóságában – ma Ukrajna –, a Dnyeszter bal partján, a Nyemija folyócska mentén, vasútépítési munkálatok során.
A sisak a XI. század második felében készülhetett, és egyszerre tükröz keleti (kúp alak, a homlokrészen lévő szemábrázolás), bizánci (a kovácsolás módja és színvonala) és normann (a körbefutó díszítőelem) hatásokat. Viselőjéről semmit sem tudunk. Lehetett a kijevi nagyfejedelem egyik varég harcostársa, a bizánci uralkodó normann testőrségének tagja, de kaphatta ajándékul egy bizánci szövetségben harcoló valamelyik barbár nép egyik főembere is.
A kissé ovális sisak magassága 20 cm, átmérői 23 és 20,5 cm, súlya 1560 gramm. A középső aranyozott bronzlemezre, amely a sisak homlokrészén helyezkedik el, egymáson átfonódó hurkokat alkotó szalagokat véstek be, melynek végei növényi díszítésben végződnek. A lemezen domborítva, maszkszerűen emberi arcot ábrázoltak. A sisak alján szintén bronzból készült és aranyozott szegélyszalag fut körbe.
A normannok keleti ágához tartozó svéd-varégok első telepeiket a VIII. század második felében hozták létre a kevert lakosságú finn–szláv területeken. Első nagyobb központjuk Holmgård, a későbbi Novgorod volt. A IX–X. században uralták a Balti-tengert Bizánccal, a volgai bolgár, a kazár és az arab állammal összekötő kereskedelmet. Prémet, állatbőrt, mézet és viaszt, s főként rabszolgákat szállítottak délre, s onnan szöveteket, keleti luxuscikkeket, fegyvereket és nemesfémet hoztak vissza északra.
A IX. század második felében megalapított államukat Rusznak nevezik a korabeli források. A hagyomány egy mitikus varég kereskedő-harcos, Rurik (Hrörekr) nevéhez köti a Rusz alapítását. Az első fejedelmek inkább egy laza törzsszövetség felett uralkodtak, a folyamatot Bölcs Jaroszlav (1019–1054) zárta le, akinek uralkodása alatt a Rusz első fénykorát is élte.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.