360 ezer dollárt fizettek a Beatles első amerikai koncertjének fotóiért
2011. július 21. 16:03 MTI
Több mint 360 ezer dollárért (68 millió forintért) keltek el a Beatles együttes első amerikai koncertjén készült ritka fotók szerdán éjszaka egy New York-i árverésen.
Korábban
A Beatles 1964. február 11-én adta első amerikai koncertjét Washingtonban. Két nappal korábban a The Ed Sullivan Show-ban mutatkoztak be a képernyőn az amerikaiaknak. A képeket az akkor 18 esztendős Mike Mitchell készítette. A negatívokról előhívott ötven ezüst zselatin nyomatot a Christie's árverezte el szerdán éjjel.
Az aukción kalapács alá került, korábban nem ismert fotók és más Beatles-fellépésekről készült képek összértékét eredetileg százezer dollárra becsülték. Mitchell felvételeinek értékét növelte, hogy karnyújtásnyi távolságról fotózott, a washingtoni koncert előtti sajtófotózáskor még a színpadra is felugrott.
Az árverés legizgalmasabb darabja a várt 2-3 ezer dollár helyett 68 ezer dollárért (12,8 millió forintért) talált gazdára. A fotón közvetlen közelről látható hátulról a "fantasztikus négyes". Egy Ringo Starr-ról készült képért, amelyen a sztár dobol és énekel, több mint nyolcezer dollárt (másfél millió forintot) fizetett a győztes licitáló.
Cathy Elkies, a Christie's szakértője elmondta: számítottak arra, hogy a licitáláskor jóval feljebb kúsznak a becsült árak. "A Beatles-rajongók szenvedélyesek. A sohasem publikált képek előkerülése jócskán felizgatta a kedélyeket" - fogalmazott.

A ma már 65 esztendős washingtoni művészfotós, Mitchell korábban úgy emlékezett: az akkori szervezés mellett még megtehette, hogy ilyen képeket készítsen. Mint felidézte, a körülmények technikailag éppolyan egyszerűek voltak, mint maga a koncert, amely egy sportcsarnokban, a helyi hangosítással zajlott.
A szakértőket meglepte, mennyire kevés fotó készült az első koncertről. A Christie's popkultúra tanácsadója úgy vélte: Mitchell fekete-fehér fényképei nemcsak ritkaságuk miatt, hanem azért is izgalmasak, mert "élő" és "bensőséges" képet tükröznek a Beatlesről.
Mitchell hosszú évekig a pincéjében őrizte a felvételeket egy dobozban. Az árverésre bocsátott nyomatokat digitális technikával készítette a negatívokról, mert szerinte így a hagyományos sötétkamrás előhívásnál jobb minőséget tudott elérni.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59
- Ön ismeri a Vatikán himnuszát? 12:47
- Kincsek az iszapból: a Temze titkai 11:49
- Vonatrablással és fosztogatással töltötte az időt a Jesse-Younger banda 10:50
- Római kori tömegsírt fedeztek fel Bécsben 10:14
- Amikor a múltunk szuvenírré válik: a régészet feketepiaca 09:31