Megújult a szabolcsi Mudrány-kúria
2010. szeptember 19. 16:16 MTI
Teljesen megújult belső térrel, a települést és a 19. századi középpolgárság kultúráját és tárgyait bemutató kiállításokkal várja a látogatókat a felújított Mudrány-kúria, melynek átadását szombaton tartották meg Szabolcs községben.
A földváráról híres település kúriájának négy termében a korszak jellegzetes bútorait, festményeit és használati tárgyait mutatják be a nagyközönségnek. A szakemberek korhű ebédlőt, előszobát, férfi dolgozószobát, valamint női enteriőrt alakítottak ki biedermeier stílusban, emellett a település történetéről tematikus tárlat is létesült.
A berendezési tárgyak beszerzése mellett korszerűsítették az épület fűtési- és biztonsági rendszerét, megépült a földvárat ábrázoló terepasztal, valamint a könnyen kezelhető számítógépes adatbázis révén a látogatók hozzáférhetnek a települést érintő fontosabb információkhoz is - mondta Ulrich Attila történész, a kiállítás egyik berendezője az átadást megelőzően.
A Castellum nevet viselő projekt pénzügyi forrásait a Magyarország - Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretein belül finanszírozták. A kúria fenntartója, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat Múzeumok Igazgatósága pályázat útján nyert 48 millió forintot a rekonstrukcióra. A Castellum-beruházás mintegy 230 milliós összköltségének fennmaradó részét a nagykárolyi kastély felújítására költik. A kúriafejlesztést követően Szabolcs község a megye egyik leggazdagabb történelmi emlékeivel rendelkező települése lehet a közelben található szabolcsi földvárral, az Árpád-kori templommal, Szabolcs vezér szobrával, valamint a közeli Tisza-parttal.
A Mudrány-kúria a 18. század végén épült; a konyha és a zárt előtér kivételével valamennyi helyiség mennyezetét hun és magyar fejedelmek, királyok festett mellképeivel díszítették. A kúriát 1978-ig református lelkészlakként használták. Az épülethez irodalmi emlék is fűződik: Móricz Zsigmondot barátai egy tiszatelki vendégeskedés után vitték el Szabolcsra, s az itt szerzett élményeiről A szabolcsi földvár című riportjában számolt be az író. Később az Ebéd című híres novellájában örökítette meg itteni benyomásait; a Mudrány-kúria ebédlője volt a színhelye az elbeszélésben ábrázolt nevezetes lakomának.
Az épület 1980-tól tartozik a megyei múzeumok igazgatóságához. A korábban is múzeumi kiállítóhelyként működő, műemlék jellegű épület új kiállításait a következő öt évben ingyenesen látogathatja a közönség.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
14. Az iszlám vallás kialakulása és főbb tanításai
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- 10 tény Irán múltjáról
- El Báb – A Kapu: Egy ezredéves várakozás beteljesedése
- Az iszlám korai időszakából származó mecsetet találtak Izraelben
- A Közel-Kelet XIV. századi Marco Polója: Ibn Battuta 30 éves mekkai zarándoklata
- A lázongó janicsárok életének központjában az étel állt
- Az iszlám születése – ki volt Mohamed próféta?
- „Az elképzelhető legarrogánsabb és leggonoszabb emberek”: kik voltak a török elit keresztényből lett muszlimai?
- Hogyan készülhetett Mohamed előtt a világ legrégebbi Koránja?
- Jeltelen sírba temetnék Mohamed prófétát
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap