Ostromnapok Kőszegen
2010. július 27. 09:41 MTI
Kőszegi ostromnapok címmel 25 napos rendezvénysorozat kezdődik a Vas megyei városban; a program nyitányaként civilszervezetekből, önkéntes tűzoltó egyesületből verbuválódott védő és támadó csapatok augusztus 6-án újra játsszák Kőszeg ostromát.
Korábban
A csata az 1532-ben történt eseményeket elevenítik fel, amikor I. Szulejmán serege 25 napon keresztül ostromolta Kőszeg városát. Az ostrom alatt a helyi polgárok és a törökök elől északra menekülő horvátok fogtak össze, hogy megvédjék a várost - közölte Básthy Béla alpolgármester.
A vár kapitánya a horvátok egyik vezetője, Jurisics Miklós volt. A horvátok leszármazottai a 21. századi ostrom-játék alatt is nagy szerepet vállalnak a védelemben; a horvát kisebbségi önkormányzat adja a védőcsapat fő gerincét és hozzájuk csatlakoznak a helyi ipartestület és civil szervezetek tagjai. A támadó csapat nagy részét a kőszegi önkéntes tűzoltók alkotják.
Az alpolgármester felidézte a városban már-már szállóigévé vált a tréfás mondást; a tűzoltók először felgyújtják, majd eloltják a várost. Az ostrom a korabeli stratégia alapján történik; a képviselőtestület rendkívüli ülésén kihirdeti a hadiállapotot és átadja a város védelmét a vár kapitányának. A törökök közben megtámadják a piacot és bekergetik a környék lakosságát a várba, akik - a történelmi hagyományokhoz híven - esküt tesznek a vár védelmére.
A "modernkori" ostrom alatt a történelmi arány felborul; míg az 1500-as években a maroknyi csapat szállt szembe a több tízezres török sereggel, most néhány százfős csapat harcol egymással. A csata - ahogy ezt a történelemkönyvekben már jó előre megírták - természetesen a várvédők fényes győzelmével zárul. Básthy Béla beszélt arról is, hogy a történelmi ostrom óta eltelt már 500 év, ezért most már inkább barátként fogadják a törököket. Bemutatják a kultúrájukat, török néptánccsoportok, zenészek lépnek fel, a Dráva menti kulturális csoportok pedig a horvát hagyományokat elevenítik fel.

A huszonöt napos rendezvény alatt zenés mulattságok, komolyabb és könnyedebb programok - komolyzenei koncertek, zenés utcabál, sport rendezvények - váltják egymást. Megrendezik a Sárvár-Kőszeg vármaraton futást, Jurisics és Ibrahim pedig a sakktáblán is csatát vív egymással. Kőszeg és a horvátországi Senj - Jurisics Miklós szülővárosa - testvérvárosi szerződést ír alá. A kőszegi vonósok részleteket mutatnak be Daniel Georg Scherg 1688-ban írt komolyzenei darabjából, amelyet először Kőszegen nyomtattak ki.
Az első kőszegi ostromnapokat a 475 éves évforduló alkalmából szervezték meg először Kőszegen, majd a rendezvény sikerén felbuzdulva a kőszegiek "kikövetelték, hogy hagyománnyá váljon a városban.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Biblia
- Hová tűnt a frigyláda? – Máig keresik a Tízparancsolatot is őrző szövetség ládáját
- A középkori számítások szerint ma van a teremtés napja
- A karácsonyi ünnepkör végét jelzi vízkereszt napja
- Valóban karácsonykor született Jézus?
- Mit tudhatunk valójában a rejtélyes frigyládáról?
- Károlyi Gáspár Bibliája felbecsülhetetlenül mérföldköve a magyar irodalmi nyelv fejlődésének
- A maga korában katonai zseniként ismerte a világ a Ben-Hur szerzőjét
- Március 18-án teremtette Isten a világot a középkori emberek szerint
- Krisztus megkeresztelésének emlékét őrzik a vízkereszti hagyományok
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59
- Ön ismeri a Vatikán himnuszát? 12:47
- Kincsek az iszapból: a Temze titkai 11:49
- Vonatrablással és fosztogatással töltötte az időt a Jesse-Younger banda 10:50
- Római kori tömegsírt fedeztek fel Bécsben 10:14