Jurisicsra emlékezik a kőszegi harangszó
2007. augusztus 31. 15:00
Négyszázhetvenöt éve, 1532. augusztus 30-án vonult el Nagy Szulejmán török szultán serege Kőszeg vára alól, amelyet augusztus 5-e óta hiába ostromolt.
Korábban
Az 1532-es hadjárat |
Szulejmán a kettős királyválasztás után Szapolyait támogatta a Habsburgok ellenében - ami érthető, hiszen végső célja Bécs elfoglalása volt. 1529-ben a hatalmas török sereg bevette a mohácsi csata után még csak kifosztott Budát, amelyet János királynak adott át, majd ostromot intézett a császárváros ellen, sikertelenül.
Bécs újabb, második ostromára 1532-ben indultak a törökök, akik ezúttal nem a Duna mentén, hanem a legrövidebb úton, a Dráván, a Zalán és a Rábán hidat verve nyomultak Bécs felé. Az útjukba eső várak ellenállás nélkül meghódoltak, így érkeztek el augusztus 5-én a Bécstől száz kilométerre fekvő Kőszegig. A kicsi és jelentéktelen, ám nem sokkal korábban megerősített vár kapitánya a horvát Jurisics Miklós volt. Jurisics 1522 óta szolgálta a Habsburgokat, s nem csak a hadakozásban, de a diplomáciában is kitűnt: 1529-30-ban követként járt Isztambulban, s jó kapcsolatba került a nagyvezérrel. A török elől a környékről sokan menekültek a várba, ahol Jurisics ellenállásra szánta el magát, s a mintegy százfőnyi őrséget felfegyverzett polgárokkal és parasztokkal egészítette ki.
Az ostrom váratlanul sokáig, több mint három hétig tartott, igaz a valódi harcok csak a szultán táborba érkezése (augusztus 16.) után kezdődtek és a gyakori eső is hátráltatta azokat. Augusztus 23-án egy török akna rést tört a várfalban, a támadók ostromtornyok bevetésével is próbálkoztak és fával töltötték fel a várárkot. A romhalmazzá változott vár védői kitartottak, legalább 12, de egyes feljegyzések szerint 19 rohamot vertek vissza, mígnem augusztus 28-án a nagyvezír tárgyalásokat kezdeményezett. A helyzete reménytelenségét belátó kapitány és az ostromba belefáradt nagyvezír (akik között személyes jó viszony állt fenn) végül megtalálta a megfelelő formulát.
Jurisics beleegyezett, hogy lemenjen a török táborba és színleg meghódoljon, a vár falaira is kitűzték a török zászlót, de ezután az ostromlók azonnal elvonultak. Mivel erre tizenegy órakor került sor, 1777 óta Kőszeg városában dél helyett ebben az időpontban szólalnak meg a harangok. Szulejmán ezután már nem próbálkozott Bécs elfoglalásával (ahol egyébként 80 ezer fős, válogatott keresztény sereg várta), hanem Stájerországot pusztítva hazavonult.
Mivel a török sereg hatalmas számbeli túlerőben volt, Kőszeg pedig nem számított fontos erősségnek, a kortársak és a történészek is találgatták a három hetes ostrom okát. Egyes feltételezések szerint a törökök nem hoztak magukkal faltörő ágyúkat, mert ezeket a Dunán szállították, mások szerint a szultán félt megütközni a Bécs alatt várakozó hadakkal, megint mások szerint a vesztegléssel éppen nyílt csatára akarta őket kényszeríteni. Akárhogy volt is, Kőszeg védői hősies tettet hajtottak végre és méltán szolgálhatnak példaképül.
A várvédő Jurisics báróságot, tanácsosi és kamarás címet kapott, ráadásul Kőszeget is megkapta ajándékba a császártól, szobra ott áll a kőszegi vár udvarán. A vár katonai jelentőségét csak a 18. század közepén vesztette el, ma turista látványosságnak számít.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

6. A trianoni békediktátum és következményei
II. Népesség, település, életmód
- Amikor megkondultak a harangok: 101 éves a trianoni békeszerződés
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- „Burgenlandért Sopron”– egy szavazás, amely megmásította a trianoni döntést
- Csak mélyítette a szakadékot győztesek és legyőzöttek között a kisantant létrejötte
- Hiábavaló volt a magyar delegáció minden érvelése a trianoni béke feltételeivel szemben
- Így került Erdély 100 éve a románokhoz
- Milyen szerepet játszott Tisza István az 1918-as „nagy összeomlásban”?
- Az orvos, a macskakő és az angol beteg – így írta át egy sikeres műtét a trianoni határokat
- Hat rövid életű állam Magyarországon, amelyet elsodortak a trianoni béke viharai
- Elborzasztotta a háború a hétköznapi életet új szemszögből ábrázoló Kaffka Margitot 20:20
- Ferenc József ráérése határozta meg a Szépművészeti Múzeum megnyitását 18:05
- A megismerhetőt és a csak sejthetőt varázsolja elénk a Néprajzi Múzeum új kiállítása 16:05
- A Magyar Nemzeti Levéltárhoz került az egykori kormányzói család hagyatéka 15:05
- Magyarországon is klarinétozott az Oscar-díjra huszonkétszer jelölt Woody Allen 13:20
- Egy évig bujkált a szabadságharc után a megtorlás elől Vörösmarty Mihály 11:20
- Minden felgyülemlett feszültség a felszínre tört India és Pakisztán függetlenné válásakor 09:07
- Máig bizonytalan, miért is ölt Amerika hírhedt női sorozatgyilkosa tegnap