Jurisicsra emlékezik a kőszegi harangszó
2007. augusztus 31. 15:00
Négyszázhetvenöt éve, 1532. augusztus 30-án vonult el Nagy Szulejmán török szultán serege Kőszeg vára alól, amelyet augusztus 5-e óta hiába ostromolt.
Korábban
Az 1532-es hadjárat |
Szulejmán a kettős királyválasztás után Szapolyait támogatta a Habsburgok ellenében - ami érthető, hiszen végső célja Bécs elfoglalása volt. 1529-ben a hatalmas török sereg bevette a mohácsi csata után még csak kifosztott Budát, amelyet János királynak adott át, majd ostromot intézett a császárváros ellen, sikertelenül.
Bécs újabb, második ostromára 1532-ben indultak a törökök, akik ezúttal nem a Duna mentén, hanem a legrövidebb úton, a Dráván, a Zalán és a Rábán hidat verve nyomultak Bécs felé. Az útjukba eső várak ellenállás nélkül meghódoltak, így érkeztek el augusztus 5-én a Bécstől száz kilométerre fekvő Kőszegig. A kicsi és jelentéktelen, ám nem sokkal korábban megerősített vár kapitánya a horvát Jurisics Miklós volt. Jurisics 1522 óta szolgálta a Habsburgokat, s nem csak a hadakozásban, de a diplomáciában is kitűnt: 1529-30-ban követként járt Isztambulban, s jó kapcsolatba került a nagyvezérrel. A török elől a környékről sokan menekültek a várba, ahol Jurisics ellenállásra szánta el magát, s a mintegy százfőnyi őrséget felfegyverzett polgárokkal és parasztokkal egészítette ki.
Az ostrom váratlanul sokáig, több mint három hétig tartott, igaz a valódi harcok csak a szultán táborba érkezése (augusztus 16.) után kezdődtek és a gyakori eső is hátráltatta azokat. Augusztus 23-án egy török akna rést tört a várfalban, a támadók ostromtornyok bevetésével is próbálkoztak és fával töltötték fel a várárkot. A romhalmazzá változott vár védői kitartottak, legalább 12, de egyes feljegyzések szerint 19 rohamot vertek vissza, mígnem augusztus 28-án a nagyvezír tárgyalásokat kezdeményezett. A helyzete reménytelenségét belátó kapitány és az ostromba belefáradt nagyvezír (akik között személyes jó viszony állt fenn) végül megtalálta a megfelelő formulát.
Jurisics beleegyezett, hogy lemenjen a török táborba és színleg meghódoljon, a vár falaira is kitűzték a török zászlót, de ezután az ostromlók azonnal elvonultak. Mivel erre tizenegy órakor került sor, 1777 óta Kőszeg városában dél helyett ebben az időpontban szólalnak meg a harangok. Szulejmán ezután már nem próbálkozott Bécs elfoglalásával (ahol egyébként 80 ezer fős, válogatott keresztény sereg várta), hanem Stájerországot pusztítva hazavonult.
Mivel a török sereg hatalmas számbeli túlerőben volt, Kőszeg pedig nem számított fontos erősségnek, a kortársak és a történészek is találgatták a három hetes ostrom okát. Egyes feltételezések szerint a törökök nem hoztak magukkal faltörő ágyúkat, mert ezeket a Dunán szállították, mások szerint a szultán félt megütközni a Bécs alatt várakozó hadakkal, megint mások szerint a vesztegléssel éppen nyílt csatára akarta őket kényszeríteni. Akárhogy volt is, Kőszeg védői hősies tettet hajtottak végre és méltán szolgálhatnak példaképül.
A várvédő Jurisics báróságot, tanácsosi és kamarás címet kapott, ráadásul Kőszeget is megkapta ajándékba a császártól, szobra ott áll a kőszegi vár udvarán. A vár katonai jelentőségét csak a 18. század közepén vesztette el, ma turista látványosságnak számít.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
JFK
- Nem győzte meg a kétkedőket a Kennedy-gyilkosság hivatalos magyarázata
- Számtalan kérdés maradt nyitva Kennedy elnök halála kapcsán
- A Kennedy-fivér, akiben családja a legkevesebb politikai tehetséget látta, mégis a szenátusig jutott
- Mi történt John Fitzgerald Kennedy amerikai elnök agyával?
- Hová vezetnek a Kennedy-gyilkosság máig elvarratlan szálai?
- Összeesküvés-elméletek sokasága kering ma is a Kennedy-gyilkossággal kapcsolatban
- Politikai karrierjébe került Kennedy elnök apjának a náci Németországgal való szimpatizálása
- Valóban egy magányos merénylő végzett Robert Kennedyvel?
- Amerika jövőbeli elnöke testközelből figyelte az új világrend felépülését 1945 nyarán
- Az egyiptomi szultánt is lenyűgözte Assisi Szent Ferenc buzgalma és bátorsága 09:55
- Tétlenül szemlélte Etiópia lerohanását a Nemzetek Szövetsége 09:05
- Egy hónapot késett a németek Moszkva elleni támadása tegnap
- Rákóczi halála után sem térhetett haza Rodostóból Mikes Kelemen tegnap
- Nők a harcmezőkön: a kardforgató amazonok legendái tegnap
- Koszta József eddig ismeretlen alkotására bukkant rá a szentesi múzeum tegnap
- Sárkányokkal és egy kegyetlen grófnővel is találkozhatnak a Báthori István Múzeum látogatói tegnap
- Több tízezer haiti esett áldozatul a petrezselyem-mészárlásnak tegnap