Tükrök helyett ágyúkkal győzött Arkhimédész
2010. június 30. 08:46
A legenda szerint Arkhimédész tükrök segítségével gyújtotta fel a Szürakuszait megtámadó római flottát. Egy új kutatás szerint azonban ezek csak elvakították a támadókat, és a görögök gőzágyúkkal illetve lángoló lövedékek végeztek a hajóhaddal.
Korábban
A tükrökről szóló legenda a középkorban született meg: eszerint a görög zseni ezekkel lobbantotta lángra az ostromló hajóhadat. A kortárs források azonban hallgattak minderről: Plutarkhosz egy pózna-alakú eszközről számolt be, amely menekülésre kényszerítette a rómaiakat, Galénosz pedig egy lángokat kibocsájtó szerkezetről írt.
Cesare Rossi, a Nápolyi Egyetem gépészmérnöke a gőzágyúk mellett teszi le a voksát, amelyeket korábban Leonardo da Vinci rajzairól ismertek, aki azonban szintén az ókori feltalálót hivatkozta forrásként. Az ilyen gőzágyúk agyagból készített, és a görögtűzhöz hasonló gyúlékony, nehezen oltható keverccsel megtöltött lövedékeket lőttek ki. Rossi szerint az ókori fegyver nagyjából 6 kilós golyókat tudott kilőni, 60 m/s sebességgel, és ezek nagyjából egy 150 méteres hatókörön belül voltak bevethetők.
Korábban Joannisz Sztakasz and Evangélosz Sztamatisz görög mérnökök vizsgálták Arkhimédész tükreit, majd 2005-ben újabb demonstrációval kutatták, hogy felgyújthatók-e a hajók egy ilyen megoldással. Ezek azonban nem voltak sikeresek, és az ókori tengerészek nagyon könnyen elolthattak minden tüzet, amit egy esetleges tökéletes tükörrel generálhattak. Rossi felfedezése előtt azonban pár évvel a Discovery Channel is tesztelte a gőzágyút, és Állítólag című műsorukban megvizsgálták, tényleg hatásos lehet-e egy ilyesfajta fegyver.
Rossi korábban több ókori fegyvert is megpróbált rekonstruálni: Flavio Russo és Ferruccio Russo történészek bevonásával készítették el a római hajítófegyverek rekonstrukcióját, míg Feruccio a mérnöki szerkezetek háromdimenziós mását alkotta meg. Rossi emellett az ókori motorok titkát is megpróbálta megfejteni, amelyek általában ellensúlyok bonyolult rendszerével működtek.

Rossi a témában "Archimedes' Cannons against the Roman Fleet?" címmel tartott előadást nemrég egy nemzetközi konferencián, amelynek anyaga a "The Genius of Archimedes -- 23 Centuries of Influence on Mathematics, Science and Engineering" (Springer, 2010) című könyvben jelenik majd meg.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tavasz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor egy tulipánhagymáért luxuslakást lehetett venni
- Így lett Kassa csehszlovák város
- Tíz nagy győzelem a halál fölött
- A modern remetekirályság
- Így tanították Horthyt a 2. világháború után
- A kerti szajha
- Kolozsvár román megszállása
- Az újra megtalált munkásnő
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap