Egymilliót ért Horthyné szakácskönyve
2009. november 8. 12:14 MTI
Tizenhárom kiemelkedően magas, százezer forint feletti, s ezen belül két, egyenként milliós leütés történt a Krisztina Antikvárium szombati aukcióján, ahol az eladási arány is nagyon magas volt, az 510 tételből még tíz százaléknyi sem maradt vissza, mindössze 44 esetben nem érkezett ajánlat kisebb értékű darabokra.
Korábban
A magasan indított kiadványok viszont hozták a sikert. A legnagyobb érdeklődés Horthy Miklósné Purgly Magdolna kéziratos szakácskönyve iránt nyilvánult meg. Még egy közgyűjtemény is szemet vetett rá, de nem volt elég pénzük, hogy megvegyék. Igaz, a Horthy család háztartását, étkezési szokásait őrző receptgyűjteményt levédték, így az nem kerül ki az intézmény látóköréből. A 140 ezer forintról indított receptes könyvért hosszan folyt a licit, végül az 1,1 millió forintot ajánló vevő szerezte meg.
Külföldi tulajdonba került az oszmán birodalom történetének 1745-ös, német nyelvű kiadása A szerző Demetrie Kantemir, a török udvar egykori túsza, moldvai fejedelem, Nagy Péter törökellenes hadjáratának támogatója. A metszetekkel, térképpel ellátott, jó állapotú kötetért egy angolul licitáló úr adta meg az egymillió forintot. Szakértők szerint a ritka kiadvány ért is ennyit.
Szerény, 60 ezer forintról 400 ezer forintra jutott Teleki Domokos "Egynéhány hazai utazások' le-irása". Ebben a ritkán fellelhető kötetben a szerző először írta le magyar nyelven a 18. századvégi Magyarországot.
Méltányolták a gyűjtők a nagylélegzetű, az élet minden területére kiterjedő, kilenc kötetes, Magyarország közgazdasági és közművelődési állapota ezeréves fennállásakor című munkát. Joggal, hiszen ilyen összefoglaló azóta sem készült Magyarországon. A dekoratív kötésű sorozat 200 ezer forintról indult és 340 ezerért kelt el.
A legfontosabb Bonfini mű, a Rervm Vngaricarvm Decades (A magyar történelem tizedei), 1606-os, harmadik kiadását is sokan szerették volna megszerezni, így a 100 ezer forintos kikiáltási árát 300 ezer forintra licitálták.
A nyelvújítási harc jelképévé vált vita két legfontosabb darabját, Kölcsey Ferencz és Szemere Pál Felelet a mondolatra néhai Bohógyi Gedeon úrnak és a hozzákötött Somogyi Gedeon Mondolat című vitairatot egy tételben 190 ezer forintért szerezte meg valaki. Dokumentum értékű a hat kötetbe foglalt, 1825 és 27 közötti magyar országgyűlések jegyzőkönyve, amelyért 120 ezer forintot adtak.
Közelítették a 100 ezer forintot az olyan irodalmi ritkaságok, mint az 1816-ban, Bécsben megjelent Csokonai Vitéz Mihály nevezetesebb poétai munkái, Dugonics András két kötete, az Arany pereczek és a szerző első, nyomtatásban megjelent munkája, a Homérosztól és klasszikus latin költők verseiből fordított Trója' veszedelme.
Közelmúltunk emléke a Magyar Gördülőcsapágy Művek dolgozóinak albuma, amit Dobi Istvánnak ajándékoztak, vagy az Úttörővasút fennállásának tízéves évfordulójára összeállított képeskönyv. Az előbbit 26 ezer forintért vették meg, az utóbbit, kikiáltási árának tízszereséért, 16 ezer forintért. Még ennél is nagyobb arányú, huszonkétszeres licitemelkedést ért meg Kovách Géza tanulmányi célra tervezett Magyar mustrák című dekoratív könyvecskéje, amely 2 ezer forintról indult és 42 ezer forintért kelt el.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Ókor
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását
- Arisztokrata turisták is hozzájárultak az Akropolisz pusztulásához
- Brutális leszámolással ért véget Róma és Karthágó konfliktusa
- A kelták szerint szellemek és boszorkányok látogatnak a mi világunkba Halloween éjszakáján
- Sokat elárulnak a lápokban talált múmiák a régi Európáról
- Egy „meztelen bölcselő” is adott tanácsokat Nagy Sándornak hadjáratai során
- Sírhalmaik mesélnek a szkítákról, a sztyeppe legendás harcosairól
- Egyszerre látja bűnözőnek és önfeláldozó hősnek az utókor Spartacust
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat tegnap