Átpolitizált üzenetekkel emlékeztek a második világháborúra
2009. szeptember 1. 21:17 MTI
Kedd hajnalban kezdődtek meg, és egész nap tartottak a II. világháború kitörésének 70. évfordulójára rendezett emlékünnepségek Lengyelországban.
Korábban
Hajnalban emlékeztek a diplomaták
Az ünnepségek nyitányát a Gdansk melletti Westerplatte-félszigeten tartották lengyel állami vezetők, diplomaták és egykori katonák részvételével 4 óra 45 perces kezdettel. 1939. szeptember 1-jén pontosan ezen a helyen és ebben az időben dördültek el a háború első ágyúlövései. Az annak idején "udvariassági látogatásra" néhány nappal korábban oda érkezett német Schleswig-Holstein cirkáló lőni kezdte a félszigeten lévő kis erődöt, amelyben a lengyel haditengerészet fegyverarzenálját őrizték. Ezzel kezdődött el a német haderő Lengyelország elleni hadművelete, amely egyben a II. világháború kezdete volt. Csupán Lengyelország hatmillió embert veszített el a világégésben.
A keddi ünnepség résztvevői koszorúkat helyeztek el a westerplattei védők emlékművénél. Elsőként Pawel Adamowicz gdanski polgármester beszélt, majd a lengyel államfő következett. "Westerplatte jelkép, a gyengébbnek az erősebbel szemben vívott hősi küzdelmének jelképe. A hazaszeretet és a megtörhetetlen szellem bizonyítéka" - jelentette ki Lech Kaczynski beszédében. "Dicsőség az akkori hősöknek, a Westerplatte hőseinek, minden katonának, aki a II. világháborúban a német nácizmus ellen és a bolsevik önkényuralmi rendszer ellen harcolt!" - tette hozzá.
Kaczynski külön szólt a Lengyelország elleni 1939. szeptember 17-i szovjet támadásról, amelyről azt mondta, hogy "a bolsevik Oroszország hátba döfte Lengyelországot", miközben az még Varsót védte, és harcolt a német agresszor ellen. Ezzel kapcsolatban utalt az 1939. augusztus 23-i német-szovjet megnemtámadási egyezményre ("Molotov-Ribbentrop paktum") mint a szovjet magatartás okára.
Donald Tusk lengyel kormányfő arra figyelmeztetett, hogy nem szabad elfeledni a háború tanulságait. "Azért jövünk ide, hogy emlékezzünk: ki kezdte el a háborút, ki volt a bűnös, ki volt a végrehajtó, és ki volt ennek az agressziónak az áldozata. Mi, lengyelek tudjuk, hogy az igazságra, a II. világháború kiindulópontjára való őszinte emlékezés nélkül Lengyelország, Európa és a világ nem lehet biztonságos" - mondta. Tusk után Slawoj Leszek Glódz gdanski érsek-metropolita szólt az egybegyűltekhez.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Múlt-kor magazin 2018. különszám
- Hitler és a nők
- Tamáska Mária az "Öreg" árnyékában
- Magyar deportáltak felszabadulása és hazatérése
- Petőfi halála és a túlélés költői
- Kádár János és az ő Piroskája
- A Nagy Háború osztrák–magyar tábori bordélyai
- Vágy és vezeklés
- Az elveszett csejtei "Vérgrófnő"
- Rákosi Mátyás 15 évig tartó „gyógykezelése”
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap