Átpolitizált üzenetekkel emlékeztek a második világháborúra
2009. szeptember 1. 21:17 MTI
Korábban
Putyin: nem csupán a Molotov-Ribbentrop paktum volt a II. világháború előidézője
Nem csupán a Molotov-Ribbentrop paktum volt a II. világháború előidézője - szögezte le az orosz miniszterelnök kedden Gdanskban. Putyin a lengyel kormányfővel, Donald Tuskkal tartott tárgyalásai utáni közös sajtóértekezleten sajnálattal állapította meg: még mindig tartják magukat azok az állítások, amelyek azt sulykolják a közvéleménybe, hogy a II. világháború kitöréséért egyedül és kizárólag a háború kezdete előtt néhány nappal Moszkvában megkötött szovjet-német megnemtámadási szerződés és annak titkos záradéka a felelős.
A szerződést augusztus 23-án Vjacseszlav Molotov szovjet és Joachim von Ribbentrop német külügyminiszter írta alá. A szerződés titkos záradéka rögzítette a szerződő felek között Európa északkeleti és délkeleti részeinek érdekszférák szerinti felosztását. Putyin a keddi sajtóértekezleten kitért arra, hogy a Molotov-Ribbentrop paktum csak az utolsó eleme volt annak a dokumentumsorozatnak, amelyet a II. világháborút megelőző korszakban kötöttek meg, miközben az egész világ követett el hibákat.
Az orosz miniszterelnök több olyan szerződést említett, amelyek szerinte hozzájárultak a világégés bekövetkeztéhez. Így például utalt az 1934-es német-lengyel szerződésre, az 1938-as müncheni egyezményre, amelynek értelmében feldarabolták Csehszlovákiát, és ebben Lengyelország is részt vett. Lengyel katonák a német hadsereg oldalán vonultak be Csehszlovákiába. Putyin a Gazeta Wyborcza című lengyel napilap hétfői számában megjelent írásában elítélte a Molotov-Ribbentrop paktumot, de úgy vélte: a sztálini Szovjetuniónak nem volt más választása, mint elfogadni a megnemtámadási szerződésre tett német ajánlatot. A cikkíró arról viszont nem tett említést, hogy 1939. szeptember 17-én szovjet csapatok is benyomultak Lengyelországba.
Tusk a keddi sajtóértekezleten annak a véleményének adott hangot, hogy az igazság felkutatása teszi lehetővé a bizalomépítést. A lengyel kormányfő szerint két totalitárius rendszer döntött a háborúról, előbb szövetségesként, majd egymás ellenségeként. Putyin megjegyezte: az oroszok és a lengyelek együtt harcoltak a közös ellenség ellen, és "mi mindig is úgy tekintettünk a lengyelekre, mint fegyvertársainkra közös győzelmünkben",
Putyin ezt követően a jelenkori orosz-lengyel kapcsolatokról szólva megállapította: a két ország viszonya jelentősen javult azóta, hogy 2007-ben Donald Tusk került a varsói kormány élére. Az orosz-lengyel kapcsolatok a nacionalista irányvonalat követő Jaroslaw Kaczynski miniszterelnöksége idején meglehetősen fagyossá váltak. Tusk személyében és kormányának tagjaiban azonban Moszkva olyan kollégákra és partnerekre talált, akikkel együtt lehet működni - hangoztatta Putyin.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
pápaság
- Pápasága ideje alatt csaknem az egész bolygót beutazta II. János Pál
- Csupán 33 napig uralkodott a I. János Pál, a „mosolygós pápa”
- Számos protestáns ország tiltakozott XIII. Gergely pápa naptárreformja ellen
- Róma elfoglalása zárta le az egységes Olaszországért folytatott hosszú küzdelmet
- A macskák vallásos imádata is szerepelt a templomosok ellen felhozott vádak között
- Nagy tekintélyű professzor távozása után kezdett el hanyatlani az első magyar egyetem
- Mintafeleség lehetett a mérgezésekkel megvádolt Lucrezia Borgia
- Élhetőbb várossá alakította Rómát IV. Sixtus, a reneszánsz pápa
- A magyar győzelem hírére zúgnak délben a harangok
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap