Átpolitizált üzenetekkel emlékeztek a második világháborúra
2009. szeptember 1. 21:17 MTI
Korábban
Merkel: Németország határtalan szenvedést okozott a világnak
A II. világháború kirobbantásával Németország határtalan szenvedést okozott a világnak - ismerte el Angela Merkel kancellár keddi nyilatkozatában. Az ARD közszolgálati televízióban elhangzott, a világháború kitörésének 70. évfordulójához, illetve az azzal kapcsolatos lengyelországi megemlékezésekhez időzített interjúban a kancellár utalt arra: a Lengyelország ellen 70 évvel ezelőtt indított német támadás vezetett ahhoz, hogy a világháborúban több mint 60 millió katona és polgári személy vesztette életét.
Merkel - aki délután maga is részt vett a Gdansk melletti Westerplatte-félszigeten kezdődött emlékünnepségen - utalt ugyanakkor a mai Lengyelország területeiről elüldözött több mint 12 millió személy ügyére, amit jogtalanságnak nevezett, hangoztatva, hogy "erről is beszélni kell". "Az okot és az okozatot azonban soha nem fogjuk összekeverni" - fogalmazott a német kancellár. Mindezzel kapcsolatban Merkel védelmébe vette a II. világháborúban elüldözöttek, illetve kitelepítettek emlékére Berlinben felállítandó és korábban mind Lengyelország, mind Csehország által erősen bírált emlékközpontot.
A német kormányfő ismét határozottan állást foglalt a német-lengyel megbékélés és jó viszony mellett. Az elmúlt időszak bizalomépítő intézkedéseit sikeresnek nevezte, hangoztatva, hogy azok a "nehéz időkön" is átsegítették a két országot. Merkel egy korábbi, ugyancsak a világháború kitöréséhez időzített üzenetében a háború kirobbantását Németország bűnének nevezte. A kancellár szeptember elsejét a gyász és a fájdalom, valamint a bűnre való emlékezés napjaként említette. Egyidejűleg a hála és a bizakodás napjáról beszélt, kiemelve, hogy Németország ma barátként és partnerként működhet együtt Európa több országával.
A kancellár a megbékélés jelének nevezte azt is, hogy Donald Tusk lengyel miniszterelnök meghívására részt vehet a világháborús megemlékezésen, ahol arról beszélt: Lengyelország megtámadásával Németország 70 évvel ezelőtt az európai történelem legtragikusabb fejezetét nyitotta meg. A német kancellár fejet hajtott a háború 60 millió áldozatának emléke előtt.
A kancellár beszédében kifejtette: a Németország által elindított háború mérhetetlen szenvedést okozott népeknek, a háború évei a jogfosztottságot, a megaláztatást és a rombolást jelentették. "Nem lehet szavakkal leírni azt a borzalmat, amelyet a háború és a holokauszt idézett elő" - fogalmazott a kancellár. Merkel beszédében ugyanakkor csodának nevezte, hogy a háború óta eltelt időszakban Európa a terror és az erőszak kontinenséből a béke és a szabadság földrészévé vált.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
művészet
- Kezdetben még nagy felháborodást keltett Claude Monet festészeti stílusa
- Biedermeier mindennapok címmel nyílt kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában
- Munkácsy Mihály Golgotája a Szépművészeti Múzeumban lesz látható
- Rodin utánzójának tartották, de egyedi líraiság jellemezte Camille Claudel szobrait
- Új állandó kiállítás nyílt a Néprajzi Múzeumban
- A magyar népi kultúra kincseivel várja az érdeklődőket a Néprajzi Múzeum új állandó kiállítása
- Picasso egyik alkotása lehet a hatvan éve egy pincében megtalált festmény
- Még ebben az évtizedben megnyílhat az Új Nemzeti Galéria a Városligetben
- Koszta József eddig ismeretlen alkotására bukkant rá a szentesi múzeum
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap