Szakértők elemezték a lopott műkincsek jogait
2008. március 21. 11:00
Az elbirtokolt régészeti kincsekről tanácskoztak a hét elején két napon át a szakértők Athénben, az UNESCO által szervezett értekezleten.
Korábban
Francoise Riviere, az UNESCO kulturális igazgatóhelyettese szerint ezek a frízek egyenesen iskolapéldái az olyan elsőrendű műalkotásoknak, amelyekre semmilyen világos nemzetközi jogszabály nem vonatkozik, mivel gyakran a megszállás és a gyarmatosítás idején kerültek eredeti helyüktől távolra. Az 1970-ben aláírt és azóta 115 ország által ratifikált, a régiségek kereskedelmét szabályozó nemzetközi egyezmény életbe lépése után eltulajdonított műalkotások kérdése viszont inkább a büntetőjogra tartozik.
Elgin-márványok a British Múzeum raktárában |
A szakértők szerint azonban ez nem jelentheti azt, hogy kulturális kincseinek integritására hivatkozva bármely ország követelheti bármely mű visszaszolgáltatását. "A visszaszolgáltatáshoz megfelelő tudományos és infrastrukturális feltételeket kell biztosítani" - fejtette ki Christiane Tytgat, a brüsszeli Királyi Szépművészeti Múzeum volt vezetője. "Olyan Pandora szelencéjéről van szó, amelyet csak nagyon óvatosan szabad felnyitni - de nincs más választásunk, mivel a nemzeti identitás kérdése, és az, hogy mit kell részének tekinteni, mind erősebben jelentkezik" - összegezte a vitát Francoise Riviere.
A konferencia másik nagy témája a konfliktusövezetekből, például Irakból elrabolt műkincsek kérdése volt. "Tény, hogy a kultúra mind nagyobb értéket képvisel, egyre drágábban kelnek el a műkincsek, ezért fellendült az olyan övezetekből való csempészet, amelyekben megszűnt a törvény uralma" - mutatott rá Riviere asszony. A fosztogatás nemcsak az érintett országot károsítja, de múltjának fontos elemeit semmisítheti meg örökre - hangsúlyozták a felszólaló szakemberek, tudósok, utalva arra, hogy a műkincsrablók nem egyszer buldózerekkel teszik tönkre a lelőhelyeket.
A Bagdadi Múzeum 2003 áprilisában történt kirablásakor eltűnt 14 ezer műtárgy fele sem került elő, 4 ezer darabot külföldön azonosítottak - mondta el Matthew Bogdanos amerikai ezredes, aki a vizsgálatot vezeti. Irakban 12 ezer régészeti lelőhely őrzésére ma is csak 1400 őr áll rendelkezésre. Az iraki kulturális miniszter egyik tanácsadója a műkincsek illegális kereskedelme elleni erőteljesebb nemzetközi fellépést sürgetett, például azt, hogy azok bizonyítsák a műtárgyak törvényes eredetét, akik a birtokukba jutottak - Iraknak ugyanis nincs lehetősége a törvénytelen származás bizonyítására. Hasonló megközelítést szorgalmaztak a tanácskozáson megjelent afrikai szakértők is.
Sokan hangoztatták az egyértelmű nemzetközi szabályozás fontosságát, az érdekelt felek közötti közvetítés szükségességét és az ilyen műtárgyak iránti kereslet visszafogásának követelményét. Paolo Ferri olasz ügyész, aki elérte, hogy az amerikai Getty Múzeum visszaszolgáltasson Itáliának 42 antik műtárgyat, a múzeumokra gyakorolt nyomás fokozását javasolta, mert "bár van haladás, egyesek még vásárolnak kétes eredetű műkincseket". Ferri véleménye szerint nem elég a múzeumokkal foglalkozni, "a kereskedőkre is oda kell figyelni, mivel a jogi keret máig számtalan kibúvót hagy - ami elfogadhatatlan".
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
18. Az ENSZ és az Európai Unió
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- 1948 óta a „visszatérés joga” áll az izraeli-palesztin konfliktus középpontjában
- 26 éves az Európai Unió
- Tényleg nem tett meg mindent az ENSZ a magyar ügy érdekében 1956-ban
- Botrányok övezték az egyik legnagyobbb ENSZ-szervezet történetét
- A gázai lőporos hordó - az arab-izraeli konfliktus története
- 10 tény a ruandai népirtásról
- 60 éve lett vége a hidegháború legvéresebb konfliktusának
- Az ENSZ-re sózta London Palesztinát
- Viták a közös európai történelem kapcsán
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.