Leleplezték a szabadkőműves szimbólum titkait
2008. február 18. 12:00
Az összeesküvés-elméletek gyártói új feladat után nézhetnek: a 225 éves Nagy Pecsét misztikus titkai tárulnak fel egy Washingtonban megnyílt kiállításon.
Korábban
Maga az ominózus ereklye ugyan a helyén, a külügyminisztériumban - amely az első amerikai külügyminiszter (később alelnök, majd elnök) Thomas Jefferson korában lett az otthona - maradt, ám ha valaki elővesz egy egydollárost, annak hátoldalán bátran tanulmányozhatja a mindent látó szemet, a befejezetlen piramist, a latin jelmondatokat vagy a széttárt szárnyú és lábú sasmadarat, amely nyílvesszőket és olajágat tart a karmai között, fehér feje fölött 13 csillag, testén pedig a piros-fehér csíkos zászló. (A kör alakú pecsét két oldalának rajza 1935-ben jelent meg a papírpénzen.)
Az elméletgyártók kedvenc tételei között szerepelt, hogy az alapító atyák szabadkőművesek voltak, és a pecséten a társaság titkos szabadkőműves jelei tűnnek fel; hogy a pecsét sátánista, illetve többistenhitre utaló szimbolikája egy új világrend megteremtését jelképezi, amely egyetlen kormány irányítása alá akarja vonni az egész Földet; hogy a 13-as szám hangsúlyos jelenléte (13 lépcsője van a piramisnak, 13 nyílvesszőt tart a sas, 13 csík van a zászlón, 13-13 betűből áll a két jelmondat) a 13 amerikai család hatalmát szimbolizálja; hogy nem is egy, de két pecsét létezett: az egyiken a sas a nyílvesszők felé tekint, ezt háború idején használták, a másikon a madár az olívaágra néz, ez béke idején került elő.
A történészek ezeket a bombasztikus "megfejtéseket" merő fantazmagóriaként kezelik. A valóság szerintük sokkal egyszerűbb, így aztán nem is olyan "kalandos": George Washingtonnak, az Egyesült Államok első elnökének és Benjamin Franklinnak valójában semmiféle szerepe nem volt a pecsét megtervezésében, bár ismert szabadkőművesek voltak. A befejezetlen piramis a folyamatban lévő munkát: az országépítést jelképezi, a nyílveszők a háborút, az olajág a békét. A szabadkőművesek valóban használtak hasonló jelképeket, ám ezek sohasem szolgáltak kizárólagosan a rend szimbólumaiként.
A "Novus Ordo Seculorum" (azaz "Az idők új rendje") felirat, s a fölötte álló piramis alapzatába római számokkal feljegyzett 1776-os dátum nem az egyeduralmi törekvéseket, hanem a függetlenség kikiáltásával kezdődő új korszakot jelzi. Az "Annuit Coeptis" jelmondat (fordítása: Helyesli szándékainkat), a timpanonban elhelyezett mindent látó szem, az alatta épülő piramissal az országteremtő telepesek célját támogató sors szimbólumai. A 13-as szám pedig arra utal, hogy eredetileg 13 államból állt az Egyesült Államok.
"A pecsétben elrejtett kincs azoknak az embereknek a bátorsága és szellemi nagysága, akik létrehozták és az egész ország számára megteremtették ezeket az értékeket" - szögezte le az amerikai diplomáciai központ kiállításának vezető kurátora.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor a „kis munka” 33 hónapot jelentett - ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- Megaláztatás Szibériában - magyar nők a Gulágon
- Magyar sorsok a Gulágon: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- A támogatott, a tűrt és a tiltakozó Lengyel József
- Rudolf, a trónörökös halála
- A csalogány és a csalogányvadászok
- Marie Curie és a „rádiumlányok”
- Kivégzésük előtt mondták
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap