Kétszáz évig tartott a brit neolitikus forradalom
2007. december 20. 16:00
Az első földművesek közel 6000 évvel ezelőtt érkeztek meg Nagy-Britanniába, a mezőgazdasági eljárások ezután villámgyorsan, alig pár évtized alatt terjedtek el Britanniában és Írországban.
Korábban
Az Antiquity magazin legújabb számában Alex Brown kutató arról számolt be, hogy a neolitikus gabonamaradványok sokkal elterjedtebbek a Brit-szigeteken, mint azt a korábbi kutatások alapján gondolták volna. A legtöbb elszenesedett maradványon végzett radiokarbon vizsgálat pedig azt állapította meg, hogy azok nagyjából hasonló korúak lehetnek.
A magvak elemzése során kiderült, hogy a mezőgazdaság i.e 3950-3630 között jelenhetett meg a Brit-szigeteken, A kutatók szerint a villámgyorsan népszerűvé váló növénytermesztési eljárás előbb a Közel-Keletről érkezett Európába i.e. 4000 körül, és egy rövid átmeneti időszak után, i.e. 3800-3000 között vált egyeduralkodóvá. A folyamat részletei és okai azonban a mai napig megmagyarázatlanok.
Mezopotámiai cserépdarab |
Az esemény valahol Délnyugat-Ázsiában kezdődött i.e. 7000-8000 körül és az emberiség történetének egyik legfontosabb változásának tekinthető. A letelepedett életmód ugyanis megkönnyítette a személyes tulajdon elkerítésének és némi birtok hozzácsatolásának lehetőségét. Ezáltal lehetővé vált a készletek felhalomozása, kiépült a megbízható élelemellátás és növekedésnek indult a népesség.
Az elméletet Childe az oroszországi forradalom hatása alatt dolgozta ki: szerinte a Közel-Keleten lezajlott egy "neolitikus forradalom", amely teret nyitott a mezőgazdaság kialakulása előtt, majd később lezajlott az első városok és nagyvárosok megjelenéséhez vezető "városi forradalom" is. Az új módszerek ezután villámgyorsan, szinte robbanásszerűen terjedtek el.
A datálás során az is kiderült, hogy a szigetek legkorábbi megalitikus sírjait, így a Cotswold és Severn körülieket is az első telepesek építhették. A leletek átfogó vizsgálata arra is fényt derített, hogy a kerámiatárgyak és a fazekasság is ekkor terjedhetett el.
Brown és kutatótársai szerint a folyamat egyes elemei azonban zavaróan hatnak a korábbi elméletekkel szemben: a hosszú átmeneti idővel szemben i.e. 4000-3800 között alig 200 évre volt szükség, hogy a mezolitikum embere átvegye és széles körben használja az új élelemszerzési metódusokat. Az elmúlt évek pollenvizsgálatai ennek ellenére egy kicsit lehűtötték a kedélyeket: a szenzációs elméletre egyelőre árnyékot vet az a tény, hogy az azonosított magvak tekintélyes része vadnövényektől származik.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor a „kis munka” 33 hónapot jelentett - ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- Megaláztatás Szibériában - magyar nők a Gulágon
- Magyar sorsok a Gulágon: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- A támogatott, a tűrt és a tiltakozó Lengyel József
- Rudolf, a trónörökös halála
- A csalogány és a csalogányvadászok
- Marie Curie és a „rádiumlányok”
- Kivégzésük előtt mondták
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap