Stonehenge neolitikus település lehetett
2006. október 27. 12:30
Kilenc újkőkori építményt tártak fel a Világörökség részét képező Stonhenge-nél. Ez az első alkalom, hogy házhoz hasonló építményeket találtak ezen a területen.
Korábban
A lakóhelynek látszó építmények keletkezését i.e. 2600-2500-ra teszik, ebből az időből származnak a híres megalit legkorábbi kövei is. Julian Thomas, az angliai Manchester Egyetem régészeti osztályának vezetője szerint Stonhenge egy neolitikus kori település lehetett. Az építmények falai vakoltak, tartószerkezetük fából készült és csaknem mindegyik közepén egy tűzhely állt. Két építmény körül, amelyek egyikében valószínűleg a közösség vezetője vagy egy pap lakott, széles árkok húzódtak, a legnagyobb szélessége 131 láb (kb. 4m) volt. A kisebb építmény körül talált lyukak arra engednek következtetni, hogy az épületet fakerítés vette körül. Julian Thomas az ásatáson
"Ha a nagy árkon belül talált építmény valóban egy közösségi vezető lakóhelye volt, akkor ez a vezető meglehetősen szerény körülmények között élt, mint a népesség többi tagja is, ugyanis az épület egyáltalán nincs szépen megmunkálva. Inkább egy szerény házra hasonlít, amelyet a világtól elzártan, egy félreeső helyre építettek" - állítja Thomas.
Az építmények közelében a korszakra jellemző barázdált agyagedények és kőeszközök maradványait tárták fel. A leletek arra utalnak, hogy ezen a helyen emberek éltek 4600 évvel ezelőtt. A régészek szerint egykor még több lakóház állhatott itt: az emberek ugyanis ebben az időben sokat vándoroltak, és csak egyszerű, könnyen felépíthető házakban éltek, amelyek azóta elpusztultak.
Jól szellőző kőkori lakópark |
A kőkori kőkör helyzete még ma sem megnyugtató. Korábban beszámoltunk róla, hogy a szigetország egyik legfurcsább, éppen százéves tudományos vállalkozását is itt ismételték meg. Nyáron léghajóval emelkedtek a Stonehenge fölé és pompás légifelvételekkel tértek vissza a földre. Az English Heritage örökségvédelmi kampánya keretében létrejött eseménnyel valójában az 5000 éves kőkör körüli évtizedek óta folyamatosan romló közlekedési viszonyok mielőbbi rendezését sürgetik.
Stonehenge megfejtése is sokak fantáziáját izgatja: arra már korábban fény derült, hogy köveit wales-i mesterek faragták, ám nemrég azt is kitalálták, hogy monolitokat gleccserek szállították mai helyükre. A megalitok mellett talált ősrégi sugárút pedig azt bizonyítja, hogy a hatalmas kőkör nem magányos emlékműként funkcionált, hanem egy összefüggő komplexum részét alkotta, ahol a téli napfordulót ünnepelhették.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Hitler
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét
- Hitler a lövészárokban tett szert katasztrófákhoz vezető küldetéstudatára
- Villámháborúval vette kezdetét a második világégés
- Kosárlabdázással és kertészkedéssel is szívesen töltötték idejüket a legvéresebb kezű diktátorok
- Korántsem biztos, hogy véget ért volna a háború a Valkűr sikerével
- Tíz meglepő tény az angliai csatáról
- Hitler legrégebbi harcostársa volt a hosszú kések éjszakájának fő célpontja
- Kegyvesztése után az amerikaiaknál lelt menedékre Hitler közeli barátja
- Lecserélte a francia forradalom jelszavait a németekkel kollaboráló rezsim
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.