2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Fekete fáraók szobrai

2003. január 27. 13:41

A fekete fáraókként is emlegetett núbiai uralkodók ókori szobraira bukkantak rá francia és svájci régészek a Nílus völgyében, Szudán északi részén.

A genfi egyetem munkatársai egy akna mélyén találtak rá a királyszobrokra. A gránitból készült művek csiszolása, finom és aprólékos kidolgozottsága nagy szakértelemre utal. A készítők minden egyes darab hátára és talpára rávésték az ábrázolt uralkodó nevét - olvasható a BBC honlapján.

Az értékes művészeti alkotásokat rejtő aknára, amelyet közel 2000 évig senki sem háborgatott, omladozó templomok között találtak rá a régészek. A szobrok megrongált állapotából a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a fekete fáraóknak - uralmuk megdöntése után - még az emlékét is ki akarták törölni az egyiptomiak az egykor dicsőbb napokat látott ország történetéből.

A núbiai királyok és birodalmuk, a hatalmáról és gazdagságáról híres Kus története valamikor Kr. e. 1000 körül kezdődött. Negyed évszázad alatt a kusita fővárosról, Napatáról elnevezett dinasztia etióp uralkodói annyira megerősödtek, hogy elfoglalták az időközben több részre szétforgácsolódott Egyiptom déli területét és Memphiszt is. A kusita birodalom virágkora az asszírok támadásáig (Kr. e. VII. század) tartott.

MTI

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár