Menekülés a Don-kanyarból
2008. január 8. 14:00
65 évvel ezelőtt, 1943. január 12-14. között az oroszok áttörték a gyenge ellenállást tanúsító doni magyar arcvonalat. A túlélők emlékeit a Napvilág Kiadó által megjelentetett kötetben gyűjtötték össze.
Korábban
Az egységek azzal a feladattal érkeztek a Don partjára, hogy áttörjék az orosz védelmi vonalakat, de hamar rá kellett jönniük, hogy az oroszok előrenyomulásának megállításán túl nem futja többre. A magyarok 200 kilométeres frontot tartottak ellenőrzésük alatt - elvileg. Mert gyakorlatilag három hídfőállás az oroszok kezén maradt.
Kisebb összetűzésektől eltekintve viszonylagos nyugalomban telt az év vége. Csak a hírek voltak egyre aggasztóbbak. Veres Lajos vezérezredes visszaemlékezésében megemlíti, milyen aggodalommal töltötte el a magyar vezetést az orosz katonák ellátottsága: "Elfogtunk egy oroszt, új volt rajta az egyenruha, a fehérnemű, vászoncsizmája kifogástalan. Amerikai konzervek a hátizsákjában. (...) Lőszerük is volt bőven. Nem lehetett nem észrevenni, hogy döntő fordulat állt be az oroszok ellátottságában."
A németek is tudtak erről, és nem kis energiájukba került a magyar tisztek megnyugtatása. A vihar előtti csendet aggasztó hírek törték meg. Decemberben már hallani lehetett, hogy a románok és az olaszok frontját áttörték az oroszok, így csak napok-hetek kérdése, hogy mikor indul meg a támadás a magyar egységek ellen. Jány Gusztáv kilátásba helyezte a sereg visszavonulását, de erről a németek hallani sem akartak.
Január 5-én a rádiósok elfogtak egy kósza orosz üzenetet az éterből: "Hamarosan kezdődik a koncert." 1943. január 12-e hajnalán lángba borult Uriv. A várossal szemközti domboldalon sítalpakon lezúduló orosz katonák gépfegyvereinek tüze szinte bevilágította a környéket. Két nappal később már Scsucsjénál is megtört a magyar arcvonal.
A menekülési parancsot 17-én adta ki a magyar hadvezetés, de csak 24-ére sikerült végrehajtani. Addig viszont - ahol lehetett - a magyar egységek hősiesen ellenálltak. A visszaút azonban embertelen volt. A harminc fokos hidegben ezrek fagytak meg, mások megőrültek. Alig volt mit enni, ráadásul az oroszok is tizedelték a végtelen hosszúságú menetoszlopokat.
A nemrég megejelnt kötet Magyarország második világháborús történetének sajátos feldolgozása: szubjektív források - naplók, visszaemlékezések - alapján azt kísérli meg bemutatni, hogyan élték meg az 1942-ben a keleti hadszíntérre vezényelt magyar katonák ezt a történelmi kataklizmát. Az általuk ránk hagyományozott kéziratok kutatásának célja ezúttal nem a harci cselekmények bemutatása. Szerzőik hétköznapi emberek, akik a fronton rendkívüli körülmények közé kerültek, ahol az állandó életveszély mindennapi élménnyé vált, és a legegyszerűbb hétköznapi cselekvések is különleges dimenziót kaptak. Nem annyira alakítói, mint inkább szemlélői, átélői és elszenvedői voltak az eseményeknek.
Naplóik, emlékirataik "történelem alulnézetből" helyzetleírások arról, hogyan éreztek, gondolkodtak, milyen erkölcsi, politikai, nemzeti értékrendhez igazodtak egy adott időszakban, mennyiben próbáltak - vagy nem - összhangba hozni a kor eszméit saját élettapasztalataikkal, neveltetésükkel. A fennmaradt források leginkább társadalomtörténeti szempontból értékesek, mert a pusztulás és az esetleges életben maradás legközvetlenebb egyedi sorsdokumentumai a Don-kanyarban elszenvedett tragédiának.
Pihurik Judit: Naplók és memoárok a Don-kanyarból, 1942-1943. Napvilág Kiadó, Bp., 2007. 222 o. 3480 Ft.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
28. A második világháború
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Argentínában sem menekülhetett sorsa elől a „végső megoldás” végrehajtója, Adolf Eichmann
- Ciánkapszula és pisztoly vetett véget Hitler és Eva Braun másfél napos házasságának
- A bukott Duce maradványain vezette le háborús dühét az olasz nép
- A gyógyszeriparban, a közlekedésben és a számítástechnikában is óriási előrelépést hozott a II. világháború
- 1946-ban zárták be az utolsó, japán-amerikaiakat fogva tartó koncentrációs tábort
- Gránát elé vetette magát a brit katona, hogy megmentsen egy anyát és gyermekét
- Mindössze három fogolynak sikerült elmenekülnie a „nagy szökés” során
- Második világháborús tankot emeltek ki egy folyóból a Fülöp-szigeteken
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap