2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Budapest a hatvanas években

2008. május 15. 12:00

Az 1956-os forradalom utáni új arcát építő, átalakuló fővárost mutatja be a Politikatörténeti Intézet és a Magyar Nemzeti Múzeum szerdán megnyílt, Budapest a hatvanas években című fotókiállítása.

Földes György, a Politikatörténeti Intézet főigazgatója elmondta, hogy a Kiscsatári Magdolna és Feitl István által összeállított tárlat a Politikatörténeti Alapítvány 1968-as rendezvénysorozatának része, szorosabban a szerdán megtartott, hasonló című tudományos konferenciához kapcsolódik.

A Budai Ifjúsági Park és a Mediciek

"1968 augusztus 20-án egy vasútállomáson néztem, ahogy a magyar hadsereg tankjai vonultak. Akkor még nem tudtam, hová"
- emlékezett a kiállítás megnyitóján Ráday Mihály. A Budapesti Városvédő Egyesület elnöke a tárlat anyagának megtekintésekor úgy gondolta, az magáért beszél, de aztán elgondolkozott: egy mai fiatal tudja-e értelmezni a negyven évvel ezelőtti fényképeket?

A városvédő politikus megjegyezte, hogy a kiállítás fotóin még volt víz a Városligeti-tóban, mert senki nem találta ki, hogy a helyére nyáron sörsátrat lehetne építeni, még működött az ügető, mert nem húztak bevásárlóközpontot a helyére. "Az egyik képen Lópici Gáspár ragaszt moziplakátot, de hol van már a mozi fénykora? Ez az időszak nemcsak a magyar filmek, de a moziépületek aranykora is volt" - emlékezett Ráday Mihály, megemlítve, hogy azóta már eltűntek az utcákról a dobogón álló rendőrök, a Lánchíd térről a vörös csillag, és eltűnőben vannak az Ikarusok.

"A március 15-i tüntetésekről persze nem készültek képek, helyette KISZ-klubdélutánt láthatunk Mambó magnóval vagy a táncdalfesztivált" - utalt a korabeli sajtó által be nem mutatott eseményekre. Ráday Mihály úgy vélte, lehet nosztalgiával gondolni a hatvanas évekre, és lehet azokat történeti távlatból szemlélni, de egyelőre nehéz a korszakot megfogalmazni, és továbbadni. "A kiállítás képei mindenesetre segítenek a megértésben" - tette hozzá.

A Politikatörténeti Intézetben a kiállítás megnyitója után tudományos konferencia kezdődött, melynek témái között szerepel egyebek mellett az 1960-as években történt tömeges budapesti lakásépítés és a beköltözési stop, az időszak munkáspolitikája, a szociális helyzet, valamint a fővárosi mozik fénykora.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár