Az elvtársak is a Vörös Malomban mulattak
2008. február 22. 15:00
Van egy hely Budapesten, ahol Henry Kissinger, Raul Castro, Elizabeth Taylor és Arnold Schwarzenegger is megfordult már. Nem a Parlamentről van szó, hanem a Nagymező u. 17-ről, pontosan szemben az egykori sarki fűszeressel. Ez a pesti Moulin Rouge, ahol még a Kádár-korszakban is sok hírességnek adatott meg egy `élménydús` éjszaka. Városi legendák és hosszú combú lányok a magyar szórakozás történetéből a Múlt-kor 2. évfolyamának 21. adásában.
Korábban
Budapest a századfordulón vált a szórakozás egyik fellegvárává. A párizsi Moulin Rouge mintájára Somossy Károly is megnyitotta orfeumát a Nagymező utca 17-ben. A műsor Európában is páratlan színvonalú volt, artisták, színészek és nem utolsósorban táncos lányok vonzották a közönséget.
A Somossy Orfeum télikertje helyén a harmincas években jött létre a Moulin Rouge. Abban az időben, amikor egy kivillanó bokáról is szonettek születtek, volt Budapesten egy mulató, amely erotikus műsorával csábította a férfiakat. A műsorban egyébként az akkori művészvilág színe-java látható volt.
Gajdó Tamás színháztörténész szerint "a Moulin-ben általában azok a színészek játszottak, akik az Operett színpadon. Voltak benne artista számok, jelentős szerepe volt a zenekarnak, amelyet Chappy vezetett, Komlós Vilmos És Herzeg Jenő játszotta a Hacsek és Sajót és felléptek a Latabár fivérek is. Gyakran szerepelt Kiss Manyi is." Ekkor elsősorban a tehetősebb középosztályból, és művészvilág tagjai jártak a Moulinbe.
A háború és a Rákosi diktatúra a Moulin Rouge-t sem kímélte. Nevét Vörös Malomra kellett magyarosítani, színvonalas revüi szimpla esztrádműsorrá silányultak. A hatvanas évek enyhülése viszont minden addiginál virágzóbb korszakot hozott a Moulin életében. A politikai vezetés persze folyamatosan szemmel tartotta a mulatót: a Moulin félhomályában az ergykori disszidensek mellett időnként a hazai politikai élet prominensei is felbukkantak. Kádár Jánoson kívül szinte mindenki előfordult itt - állítják a Moulin vezetői, de gyakoriak voltak a külföldi delegációk is.
A műsor színvonala Nyugat-Európa leghíresebb szórakozóhelyeinek előadásaival vetekedett. Az énekesek közül sokan a táncdalfesztiválok sztárjai voltak, és például Cserháti Zsuzsa is évtizedekig dolgozott ezen a helyen. A szólótáncosok Balettintézetet végeztek, de a háttértáncosoknak is ORI vizsgával kellett rendelkezniük. Medveczky Ilona is itt, a Moulin Rouge-ban vált igazi revüsztárrá.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
hadtörténet
- A háború legfiatalabb katonája is küzdött a somme-i csatában
- Egyetlen hajót sem süllyesztett el a rettegett német monstrum, a Tirpitz
- Nem Hunyadi Jánoson múlott a tragikus kimenetelű várnai csata
- Bár tudomására jutott, nem tett jelentést a Hitler ellen készülő merényletről Erwin Rommel
- Szerencsés véletlen következtében nyerte meg Hódító Vilmos a hastingsi csatát
- Elsöprő győzelmet arattak Kenyérmezőnél Kinizsi Pál csapatai
- Angolnak született, de a magyar szabadságért küzdött Guyon Richárd
- Hét híres levert felkelés
- Nők a harcmezőkön: a kardforgató amazonok legendái
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap
- Bátyjához hasonló tragikus sors várt a „remény jelöltjére”, Robert F. Kennedyre tegnap
- Jókai Mór egész családja ellenezte Laborfalvi Rózával való házasságát tegnap