Tollaskígyót imádtak a fáraók
2007. szeptember 27. 12:00
Az olmékok, maják, aztékok, illetve az ókori egyiptomiak több ezer kilométerre éltek egymástól, ám a két terület között meglepő kulturális párhuzamok húzódnak.
Korábban
A kiállítás a múlt hét vége óta látogatható Monterreyben, és az érdeklődők Quetzalcoatl kultuszának megismerése közben felfedezhetik, hogy i.e. 3000-től az ókori egyiptomiak is gyakran ábrázolták isteneiket tollaskígyók kíséretében, illetve Hóruszt is gyakran kísérték kígyók repülés közben. A kiállításon minden a párhuzamokról szól: II. Ramszesz öttonnás, 3000 éves szobra mellett Chichén Itza hatalmas kőfaragványai például a párhuzamos monumentalitást hangsúlyozzák.
A tárlaton megtudhatjuk, hogy az egyik legkorábbi mexikói civilizáció, az olmékok a legfinomabb egyiptomi műalkotásokkal vetekedő faragványokat alkottak. Az általuk kifaragott ember-jaguár harcosok pedig nagyon hasonlítanak az egyiptomi szfinxekre. "A kőfaragványok hasonlósága megdöbbentő" - állítja Ulloa, bár szerinte arra egyáltalán nincs bizonyíték, hogy a két civilizáció tagjai valaha találkoztak volna egymással.
Szintén kulturális párhuzamnak tekinthető a piramisok építése, amelyeket Egyiptomban királyi síroknak, Közép-Amerikában pedig áldozati helyeknek emeltek. Bár a piramis darabjait nem lehetett bemutatni, a szervezők kiemelték: első alkalommal hagyta el ennyi tárgy Egyiptomot egy időleges kiállítás kedvéért. Ulloa szerint a tárlat azért is tekinthető újdonságnak, mert eddig főként csak múmiákat engedtek világkörüli turnékra, akik sokszor a múzeumokban sem férnek el.
Az ókori civilizációk közti hasonlóságot több kutató próbálta magyarázni, köztük a magyar Várkonyi Nándor is, aki Sziriat oszlopai című munkájában keresett választ a kérdésre. Ehhez négy különös vagy elégtelenül magyarázott és ugyanakkor összevágó mozzanat vezette: a vízözön - és más katasztrófahagyományok, a megalit- és piramis-építkezések, valamint egyes növény és állatfajták hasonló elterjedtsége, végül a törpe népfoszlányok jelenléte a trópusokon.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. Erdély etnikai, vallási helyzete a 16–18. században
II. Népesség, település, életmód
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- II. József haláláról tudósított nyitószámában az első erdélyi magyar újság
- Már ötéves korában megválasztották, de sohasem uralkodott az utolsó erdélyi fejedelem
- A trianoni békét "morális köntösbe öltöztették"
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.