Látványraktár fogadja a Nemzeti Múzeum látogatóit
2007. május 7. 13:00
A Nemzeti Múzeumban a Történeti Tár szilikát alapanyagú gyűjteményeinek legszebb darabjaiban gyönyörködhetnek az érdeklődők.
Korábban
A gyűjtemény gyarapítása során a magyar történelem, társadalom- és művelődéstörténet, ipartörténet emlékeit reprezentáló darabok megszerzését tűzték ki célul. A tárgyak egyrészt híres történelmi személyiségek, politikusok, művészek, tudósok relikviái, másrészt kortörténeti dokumentumok egy-egy adott korszak, társadalmi réteg életmódjának jellegzetes kellékei lehetnek.
Dísztál figurával, Zsolnay gyár, 1960-as évek |
Az első teremrészben az ólommázas cserépedények és a fehér ónmázas fajanszok kaptak helyet, és különösen jelentős a múzeum gazdag habán anyaga is. A Magyarországon letelepedett németajkú anabaptista habánok jellegzetes színvilágú edényeit többnyire tejfehér, ritkábban kék vagy sárga alapfelületen ragyogó kék-zöld-sárga-mangán későreneszánsz, illetve török-perzsa eredetű virágos mintával díszítették. A habán kerámia a 17. században élte virágkorát, de még a 19. században is készítettek ilyen jellegű korsókat, tálakat a Felvidéken és a Dunántúlon, valamint Erdélyben.
Ki azok a habánok? |
A hutteriták vagy hutteri testvérek, régi magyar nevükön habánok a protestantizmus egyik ágából, az anabaptizmusból keletkezett keresztény vallási csoport. Tagjai szigorúan szabályozott kommunisztikus közösségekben, teljes vagyonmegosztásban élnek. A 16-18. században Közép-Európában, így a Magyar Királyság és Erdély területén éltek. A 18. században kivándoroltak Amerikába. Ma az Amerikai Egyesült Államokban és Kanadában találhatóak meg többezres közösségeik, amelyek a többi anabaptista csoporthoz (ámisok, mennoniták) hasonlóan a modern életmódot teljes mértékben elutasítják. A hutteriták a német nyelv egy archaikus nyelvjárást beszélik. |
Teleki Domonkos emlékpohara, |
A harmadik kiállítási egységben történelmi tematikájú emléktárgyak és változatos politikatörténeti anyag dokumentálják a millenniumi korszakot, illetve a világháborúk időszakát. A 20. századi hazai porcelángyártást az említetteken kívül a volt pesti Drasche, majd Kőbányai Porcelángyár, a Gránit Porcelán- és Kőedényárugyár Rt, illetve a Hüttl-féle Aquincumi Porcelángyár termékei jelzik. A 20. század második feléből néhány jellegzetes iparművészeti és kortörténeti darab látható, ahol két szekrényben kapott elhelyezést a hazai gyógyszerészet emlékeiből ízelítőt nyújtó patikaedény gyűjtemény. A termet lezáró hátsó szekrénysort az üveggyűjtemény foglalja el: ott többek között több 18. századi pálinkás butella, valamint pincetokpalack található.
A látványraktár vezetés mellett - jelenleg ingyenesen - látogatható, kedden és vasárnap 11, 14 és 16 órakor, maximum 15 fő számára. Jelentkezni a 327-7773-as telefonszámon lehet.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


20. Ókori állam-berendezkedések
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Róma első császára ellen is háborúba ment az ókor egyik legharciasabb asszonya, Fulvia Antonia
- Mi volt Róma bukásának oka?
- Egyezményes súlyú fémdarabokat használtak pénzként a bronzkori Európában
- Jeruzsálemben került elő egy Aquincumban talált ókori bronzmécses párja
- Ki volt a történelem legrosszabb politikai tanácsadója?
- Mi okozta a Római Birodalom bukását?
- Hét meglepő tény a római nőkről
- Valóban erotikus költészete miatt száműzte Róma császára a költő Ovidiust?
- Egész történelme során igen nagy volt Róma genetikai sokszínűsége
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban 18:02
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” 16:58
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57
- A hatalmas érdeklődésre való tekintettel a Magyar Nemzeti Múzeum meghosszabbítja népszerű ékszerkiállítását 12:56
- Egy hároméves kislány találta meg a páratlan leletet 12:11