2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Az ólomtartalmú gyógyszerektől a húsból készült végbélkúpig: 15 borzalmas gyógymód a 18. századból

2020. február 4. 16:39 Múlt-kor

Napjainkban az orvostudomány rohamléptékkel fejlődik, és gyakran még a korábban nem vagy alig ismert betegségekre is hamar előrukkolnak a kutatók valamiféle gyógymóddal, amelynek hatása nyomon követhető és értelmezhető. Az emberiség történelmének nagy részében nem ez volt a helyzet. Jó tanúbizonyságot ad erről a The Book of Phisick című 18. századi kézzel írott, ám a kor más hasonló munkáihoz képest kimondottan olvasható, angol nyelvű orvosi kötet, amely változatos gyógymódokat ajánl a legkülönfélébb bajokra. Az ismeretlen szerző által 1710-ben megkezdett, majd később 1720-ig mások által bővített könyv bejegyzéseinek többsége különféle növényeket és állatokat ajánl a rossz lehelettől a rákig szinte minden betegségre. Gyógymódjai egy része ma is fel-feltűnik a nem nyugati hagyományos orvoslásban, míg mások valójában inkább a halál elősegítését szolgálják elsősorban.

„A veszett kutya harapására”

A veszettség gyakorlatilag minden esetben halálos, amennyiben a beteg nem kapja meg a modern, kéthetes oltássorozatból álló kezelést, amely segít a szervezetnek felismerni és leküzdeni a vírust.

A könyv által előírt „gyógymód” rendkívül elégtelen, ráadásul kegyetlen is, figyelembe véve a víziszonyt, amelyet a veszettség okoz áldozataiban:

„Végy be negyven szem őrölt májmohát és húsz szem borsot fél pint [kb. 0,24 liter] tejjel, és vedd be e mennyiséget négy reggelen át egyhuzamban, majd végy hideg fürdőt minden másnap, egy hónapon át.”

A könyv a betegség későbbi stádiumra is szolgál recepttel, „ha már az őrület megkezdődött”: ez esetre teát javasol, amely cinóberből (azaz mérgező higanyszulfidból), pézsmából és szegfűszegből készült, ezt pedig alkoholos itallal kísérni, „majd maradj harminc napot, mielőtt megismétled.”

Ha a veszettség az őrületi szakaszba lépett, 30 nap tétlenség az esetek többségében a beteg halálát jelentené – ebben a korban azonban semmiféle hatékony gyógymód nem volt ismert, így szinte mindegy is volt, mit tesz a beteg ebben az időszakban.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Veszett kutya ábrázolása a kora újkorból (kép forrása: Pinterest)Kép forrása: danceshistoricalmiscellany.com„Fehér ólom” gyártása a 19. században (kép forrása: laafa.edu)Páciensét véreztető orvos a 18. században (kép forrása: sciencephoto.com)Elisabeth Geertruida Wassenbergh: Az orvos látogatása, 1760. (kép forrása: Pinterest)A páciens állapotán vitatkozó orvosok egy angol metszeten, 1732. (kép forrása: londonlives.org)Látogatás az orvosnál egy 18. század eleji festményen (kép forrása: wellcomecollection.org)Újraélesztés dohányfüstös „beöntéssel” (kép forrása: All That's Interesting)Női pácienst véreztető orvosok a 18. században (kép forrása: wellcomecollection.org)Köpölyözés a kora újkorban (kép forrása: Pinterest)II. Károly angol király (ur. 1660-1685) idején vert groat (kép forrása: gmcoins.co.uk)Szomorú gyermekek készülnek iskolába indulni egy 1790-ben készült festményen (kép forrása: Getty Images)Vak vezet világtalant id. Pieter Brueghel 1568-ban készült festményén (kép forrása: Wikimedia Commons)Egy különösen szőrös nő ábrázolása a Nürnbergi Krónikában (kép forrása: interesly.com)Hegyesfarkú bélgiliszta (kép forrása: simplemost.com)

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár