A térkép, amely megváltoztatta a világot
2015. március 30. 08:45
William Smith 1815-ös, Angliáról, Skóciáról és Walesről készült földtani térképének egyik ritka, korábban elveszett példányára bukkantak a Geológiai Társaság levéltárosai. Az azóta digitalizált térkép immáron mindenki számára elérhető az interneten.
Korábban
Ez volt valaha a legelső földtani térkép, amelyet a britek országaik földtani rétegeiről készítettek. A most felfedezett példány a szakértők szerint egyike azon tíz első térképnek, amelyet William Smith (1769-1839) gyártott, a híres geológus becslések szerint közel 370 darab, kézzel színezett térképet készített élete során.
Az „angol geológia atyjának” is nevezett Smith a 18-19. század fordulóján a rétegtan és a földtani térképezés tudományának úttörője volt. Angliáról és Walesről készült térképei a geológiai térképezés alapjaként szolgált, s nem csupán a szigetországban, de a világ számos pontján átvették módszereit.
„Smith tudománytörténeti jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni” - mondta John Henry, a nagy-britanniai Földtani Társaság elnöke. „A térkép egy igen figyelemre méltó alkotás, egy valódi kincs, ugyanis nagy hatással volt Nagy-Britannia gazdasági és tudományos fejlődésére azokban az évtizedekben, amikor a mai, tudományos értelemben vett földtan kialakult” - tette hozzá.

Smith élettörténetét Simon Winchester 2001-es, A térkép, amely megváltoztatta a világot című könyve népszerűsítette: felfedte Smithnek a Földtani Társasággal való kapcsolatát, valamint az intézmény első, 1820-ban előállított saját térképéhez vezető utat.
Az idén kétszáz éves térkép értékét nehéz megbecsülni, egy másik, árverésre kínált hasonló példány kikiáltási ára nemrégiben 150 ezer dollár volt. A mostani térképet még 2014-ben fedezte fel Victoria Woodcock levéltáros, aki teljesen más témájú dokumentumok között talált rá, s először nem is vette észre jelentőségét. „A közös munkánk során rádöbbentünk, mekkora kincsre leltem. Erről álmodik minden levéltáros” - mondta.
Szinte biztos, hogy az említett példány Smith első tíz térképe közül való, ugyanis hiányzik róla a sorszám, továbbá nem annyira naprakész, mint a későbbi verziók. A feljegyzések szerint a Geológiai Társaság még ugyanabban az évben megvásárolta Smith-től a térképet 5,5 fontos összegért. A szakértők szerint azért is igen különleges a térkép, hiszen színei alig fakultak meg, s még két évszázad elteltével is élénkek.
A térkép 200 éves évfordulóját a Geológiai Társaság, a British Museum és a Walesi Nemzeti Múzeum közösen ünnepli meg.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


művészet
- A Hohle Fels vízimadara, a figurális művészet hajnala
- Miért festette meg Michelangelo Isten hátsóját?
- Meglepő Klimt-festményt állítottak ki Hollandiában
- Vincent van Gogh ismeretlen őrangyala
- Majdnem 100 évvel a fej után feltárták a Buddha szobor testét is
- A Mona Lisát ellopása tette igazán híressé
- A kalandos életű festő és zongorista: Gyertyánffy Berta
- 10 érdekesség a tetoválás történetéből
- Sebastião Salgadót a taposóaknák sem állították meg abban, hogy rögzítse a történelem fontos pillanatait
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap