Leleplezték III. Amenhotep fáraó két óriásszobrát
2014. március 24. 08:56 MTI
III. Amenhotep fáraó két grandiózus szobrát leplezték le régészek vasárnap Luxorban, a fáraó halotti templománál.
A két óriásszobor vörös kvarcitból készült, egyikük több mint 11 méter magas, és ülve ábrázolja a fáraót. A szobrokat eredeti helyükön a Nílus nyugati partján fekvő temetkezési templomnál állították fel. A templom világszerte ismert a III. Amenhotepet ábrázoló Memnón-kolosszusokról, de a mai naptól III. Amenhotep négy óriásszobrát fogja ismerni a világ - hangoztatta Hourig Sourouzian régész, a temetkezési templom feltárást végző régészcsoport vezetője.
A két helyreállított szobrot az elmúlt évszázadokon át kikezdte az idő vasfoga, évszázadokon keresztül darabjaikban hevertek a mezőkön, károkat okoztak bennük olyan természeti erők, mint a földrengés, az áradások - mondta Souriuzin.
Az egyik felavatott szobor 250 tonnát nyom, ülve, pliszírozott tunikában ábrázolja a fáraót, aki kezét térdén pihenteti. 11,5 méter magas, és egy 1,5 méter magas és 3,6 méter széles alapzatra helyezték. Az eredeti szobor a régészek szerint 13,5 méter magas volt és 450 tonnát nyomhatott.
A fáraó jobb lábánál áll fő feleségének, Tijének a szinte teljes alakos szobra, aki hatalmas parókát és hosszú egyenes, testhez simuló ruhát visel. Bal lába mellett állt egykoron Tije édesanyjának a szobra is, de ezt nem találták meg a régészek. A nagyon gondosan kidolgozott műalkotást egy hatalmas kvarcittömbből faragták, amelyet a Kairó melletti Gebel al-Ahmar-i kőfejtőből szállítottak Luxorba. A második szobor állva ábrázolja a fáraót, ezt a templom északi bejáratánál állították fel, ahol egykoron is állt.
A régészek bemutattak más régészeti felfedezéseket is, fáraók és rokonaik szobrainak darabjait, köztük III. Amenhotep fáraó egy alabástrom szobrának nagyon jó állapotban fennmaradt fejét. A Nílus nyugati partján, Luxorral szemben elhelyezkedő halotti templomot i.e. 1200 táján egy pusztító erejű földrengés rombolta le. Ekkor omlott le a két kvarcitszobor is, amelyek a templom északi és déli kapuját őrizte. A halotti templomot 1998 óta tárják fel egyiptomi és európai régészek.
III. Amenhotep (i.e. 1402 és 1364) az óegyiptomi birodalom egyik legbefolyásosabb fáraója, Tutanhamon nagyapja. Uralkodása alatt Egyiptom élénk kereskedelmi kapcsolatokat tartott fenn a Földközi-tenger keleti medencéjének népeivel, országlását monumentális épületek, köztük a luxori templomkomplexum, valamint a karnaki templomegyüttes jelentős része és szobrok sokasága fémjelzi.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.