Szovjet First Ladyk
2013. június 19. 15:27
Meg is lepte az oroszokat, meg nem is, amikor Vlagyimir Putyin és felesége, Ljudmila Putyina a Rosszija 24 televíziónak nyilatkozva egy balettelőadás szünetében bejelentették: különválnak, az elnök szerint azért, mert munkája a teljes nyilvánosság előtt zajlik, s ezt az életformát felesége nem szívleli. Házasságuk megromlása régóta köztudott volt, azonban Oroszországban nincs hagyománya a vezetők válásának: utoljára 316 éve, Nagy Péter cár szakított hitvesével. Az orosz vezetők feleségeinek élete soha nem volt fenékig tejfel; most a szovjet pártfőtitkárok feleségeinek kevéssé ismert életútját mutatjuk be.
Nagyezsda Krupszkaja
Az orosz katonacsaládba születő 25 éves Nagyezsda, a szenvedélyes marxista aktivista 1894-ben találkozott először Leninnel. Egy gyermekkori barátja még így jellemezte a későbbi Szovjetunió első felelős vezetőjének leendő feleségét: „csendes leány, nem igazán 'flörtölt' a fiúkkal.” Apja halála után édesanyjával tanításból tartották fenn magukat Szentpéterváron, kedvenc írója Lev Tolsztoj volt, akinek a hatására sokak szerint egyenesen megvetette a fényűzést, s valósággal gyűlölte az előkelő ruhákat. Szokását később is megtartotta: még a hatalom csúcsán álló férje mellett is szerény gúnyákban jelent meg a nyilvánosság előtt.
Szentpéterváron több vitakörbe is eljárt, ahol a marxizmus eszméi mély gyökeret vertek a lányban. Egy ilyen vitakör alkalmával ismerkedett meg a nála egy évvel fiatalabb Leninnel, illetve akkori nevén Vlagyimir Iljics Uljanovval. Nagyezsdát lenyűgözték a férfi beszédei, ám személyisége eleinte taszította a lányt, később azonban ez is megváltozott.
1896 augusztusában letartóztatták Nagyezsdát, majd két évvel később három éves száműzetésre ítélték, ekkor kapta meg az engedélyt, hogy a Szibériában raboskodó Leninnel együtt tölthesse le büntetését. Végül ott házasodtak össze 1898-ban. A kutatók úgy vélik, az asszony Basedow-kórban szenvedett, ez egyfajta autoimmun pajzsmirigy-túlműködés, amely a szem jellegzetes kidülledését okozza, s ezenkívül a menstruációs ciklust is megzavarja, ami megmagyarázhatja, miért nem született sohasem a házaspárnak gyermeke.
A büntetés letöltése után Münchenbe költöztek, majd több európai nagyvárosban is megfordultak, mielőtt 1905-ben visszatértek volna Oroszországba. Nagyezsda rossz egészségügyi állapota ellenére aktív szerepet töltött be a bolsevik pártban, s prominens tagja lett a későbbi szovjet oktatásügyi bürokráciának. Lenin személyi titkára volt, s a párt folyóiratainak a szerkesztésében is tevékenyen részt vett. Az 1917-es februári forradalomban is jelentős szerepet vállalt, ugyanis ő intézte a Finnországban bujkáló férje és a bolsevik vezetők levélváltásait.
Lenin 1924-es halála után Sztálin ellenfelei mellé állt, ám korábbi példátlan befolyását sohasem tudta visszaszerezni. 1939 februárjában halt meg, még abban az évben elnevezték róla a leningrádi csokoládégyárat, 1971 óta pedig egy aszteroida viseli a nevét.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2023
- Kapitalista szórakoztatás a vasfüggöny árnyékában
- A marokkói bazárok kincsei
- A királyi konyha és a maradékok sorsa
- A marokkói bazárok kincsei
- A nyugati bűnügyi sorozatok virágzása a 70-es, 80-as években
- Kapitalista szórakoztatás a vasfüggöny árnyékában
- Szocialista televíziós sorozatok a kádári Magyarországon
- Vonzó ellenfelek - Az amazonok
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.