Lebukott a nőnek öltözött világháborús brit kém
2013. május 27. 08:47
Komoly főfájást okozott a londoni politikai vezetésnek Nagy-Britannia egyik legjobb közel-keleti kéme, akit nőnek öltözve tartóztattak le Madridban. Bár a kínos esetet elsimították, az ügy súlyosságát jelzi, hogy magának Winston Churchillnek kellett közbelépni.
Korábban
Nőnek öltözve, melltartót viselve látták Dudley Clarke-ot, a brit közel-keleti hírszerzés egyik legfontosabb alakját Madrid egyik főutcáján. A kém éppen Egyiptomba tartott, hogy fontos információkat adjon át, mikor a spanyol hatóságok letartóztatták. A kínos ügy óriási zűrt okozott Londonban, és a politikai vezetés mindent megtett, hogy a titkosügynököt mihamarabb elengedjék és folytassa küldetését.
A kewi Nemzeti Levéltár egyik titkosítás alól feloldott dokumentumának története szerint Clarke – aki inkognitóban, a The Times haditudósítójaként utazott a Közel-Keletre – éppen Észak-Afrika felé tartott, amikor 1941 októberében rövid kitérőt tett a spanyol fővárosban. A nagykövetség – amelynek dolgozói elámultak, mikor megtudták, Clarke birtokában milyen bizalmas katonai információk vannak – azonnal táviratozott Londonnak, és közölte, hogy a hatóságok elfogták a férfit. Holmijai között női ruhákat, egy haditudósítói egyenruhát és egy neveket tartalmazó jegyzetfüzetet találtak, illetve egy tekercs vécépapírt, amit a rendőrség azonnal vegyelemzésre küldött.
Clarke mindent bevetett, de a madridi rendőrséget nem tudta meggyőzni arról, hogy regényíróként csak azt akarta tanulmányozni, „miként reagálnak a férfiak az utcákon sétáló nők látványára”. Mikor azonban a brit konzul kapcsolatba lépett vele, a titkosügynök egy teljesen más sztorival állt elő, miszerint egy gibraltári nőnek vitte a ruhákat, majd az egyiket felvette – pusztán tréfából.
Az nem különösebben zavarta, hogy minden – így a ruhák és a cipő is – passzolt rá; a rendőrség – „homoszexuális ügyként” elkönyvelve az esetet – végül megbírságolta és elengedte. Az incidens súlyosságát jelzi, hogy az esetről Winston Churchill brit kormányfőt is értesítették, aki parancsba adta, hogy Clarke-ot haladéktalanul vigyék Gibraltárra. A Foreign Office is lépett, Sir Alexander Cadogan aggódó táviratban közölte, hogy „semmilyen körülmények között nem szabad kitudódnia, hogy C(larke) brit tiszt”.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Tudta-e, hogy...?
- 10 meglepő tény a vasút történetéből
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- 10 dolog, amit nem tudtál Las Vegas-ról
- 10 érdekes tény a Szent Koronáról
- 7 mitológiai lény, melyektől rettegtek a régmúltban
- Tíz tény Jackie Kennedy-ről
- Tíz meglepő tény az angliai csatáról
- Támadó marslakók, megtévesztett nácik, kőkori törzs – hét grandiózus átverés a történelemből
- 10 meglepő dolog Madame Curie-ről
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap