Amerikában folytatódik a Herzog-per
2013. április 26. 16:02
Tovább folytatódhat a Herzog-gyűjtemény legértékesebb darabjaiért indított per Amerikában. A washingtoni fellebbviteli bíróság ugyanis minden pontban az örökösöknek adott igazat a magyar állammal szemben, így a per immár mind a 44 festményre vonatkozóan folytatódhat. (Egy korábbi határozat kizárta volna ezek közül azt a 11 festményt, amelyekről magyar bíróságok már döntöttek.)
Korábban
Az örökösök kifejezett megelégedéssel fogadták azt a hírt is, hogy a bíróság döntését megelőzően a magyar kormány elvi határozatot hozott a magyar múzeumokban letétbe helyezett műkincsek tulajdonosaiknak történő visszaszolgáltatására. Ezzel a határozott lépéssel a jelenlegi magyar kormány elhatárolódott az előző kabinetek politikájától, amely jogtechnikai lépésekkel kívánta elkerülni a műkincs-restitúciót, mert e szemléletváltozásnak köszönhetően a kormány visszaszolgáltathatja az őket jogosan megillető műtárgyakat.
Báró Herzog Mór Lipót örökösei több éves eredménytelen egyeztetést követően 1999-ben indítottak pert a magyar állam ellen a világhírű műgyűjtemény visszaszerzése érdekében. Több mint egy évtizedes bírósági huzavonát követően az örökösök az Egyesült Államokban perelték be a magyar államot 44 festmény visszaszolgáltatása ügyében. A százmillió dollárra becsült festmények csak egy részét teszik ki annak a páratlan gyűjteménynek, amelyet Herzog Mór Lipót örököseitől raboltak el a holokauszt során.
Michael S. Shuster, a Herzog-család ügyvédje elmondta: „A bíróság döntése, amellyel elutasítja Magyarország fellebbezését és visszaemeli a perbe a korábban kizárt 11 festményt, a mi álláspontunkat erősíti. A fellebbviteli bíróság elutasította Magyarország valamennyi, a követelésekkel szembeni technikai védekezését. Egyben világossá teszi, hogy Magyarországnak kötelezően alá kell vetnie magát a bizonyítási eljárásnak és érdemben kell megvédenie álláspontját.”
Herzog Mór Lipót báró Magyarország egyik legértékesebb magángyűjteményének volt a tulajdonosa: El Greco, id. Lucas Cranach, Courbet, Zurbarán, van Dyck, Velázquez, Renoir, Monet és mások alkotásai voltak megtalálhatók ebben. Herzog báró 1934-ben hunyt el, felesége 1940-ben bekövetkezett halála után a gyűjteményt három gyermeke örökölte.
A második világháború és a zsidóüldözések következtében a páratlan gyűjtemény szétszóródott, a náci megszállást követően számos darabja magyar múzeumokba – így a Szépművészeti Múzeumba és a Magyar Nemzeti Galériába – került. A Herzog-gyűjteményből származó egyes alkotásokat a német és lengyel állam visszaszolgáltatta az örökösöknek az elmúlt években.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
7. Életmód és mindennapok a Kádár-korszakban
II. Népesség, település, életmód
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- Lelkiismereti és erkölcsi kérdésnek tekintette az amerikai elnök a Szent Korona visszaszolgáltatását
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- A Népliget és a Margitsziget is szóba került, mint az Úttörővasút lehetséges helyszíne
- Ilyen az, ha csináljuk a fesztivált – koncertfotók a ‘80-as évekből
- Ledobni a vörös nyakkendőt – ilyenek voltak a szocialista úttörőtáborok
- Kilincs a túloldalon
- Az én 89-em
- Benzininjekció, néma talpak és Mengele – ártatlan volt-e Tóth Ilona?
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.