Megrázó levelet írt Alfred Dreyfus a börtönből a miniszterelnöknek
2013. április 18. 12:01 MTI
Kalapács alá kerül az ártatlanul megvádolt és meghurcolt Alfred Dreyfus kapitány egyik levele, amelyet 1895. január. 26-án, egy hónappal azután írt a börtönből a belügyminiszternek, hogy hazaárulás vádjával elítélték. A megrázó dokumentumot május 29-én Párizsban a Sotheby's aukciósháznál árverezik.
A jelenleg a Dreyfus-család tulajdonát képező, 100-150 ezer euró értékűre becsült dokumentum hatalmas történelmi jelentőséggel bír. A Dreyfus-ügy vízválasztónak tekinthető a Harmadik Köztársaság és egész Franciaország történetében. A levélben az akkor még csak szerveződő Dreyfus-pártiak majdani harcának teljes tematikája megtalálható - hangsúlyozta közleményében az aukciósház.
"Egy katona számára lehetséges legelvetemültebb bűntettért ítéltek el és ártatlan vagyok. Sem kegyelmet, sem irgalmat nem kérek öntől, Miniszter úr, csak egyszerűen igazságot" - írta cellájából a zsidó származású elzászi katonatiszt. Az 1906-ban rehabilitált Alfred Dreyfus (1859-1935) pere hatalmas politikai válságot okozott Franciaországban, és az antiszemitizmus erősödésével a francia közvélemény két összebékíthetetlen táborra oszlott az ügy megítélésben, kis híján polgárháborús helyzet alakult ki.
Amikor a perújrafelvételt követően Dreyfust ismét elítélték, s a köztársasági elnök megkegyelmezett neki, a katonatiszt elfogadta a kegyelmet, az ügye mögé felsorakozó értelmiségiek viszont tovább küzdöttek teljes rehabilitálásáért. Itt vált el végképp egymástól Alfred Dreyfus személye és a Dreyfus-ügy, amely jelentősen hozzájárult a baloldal megszerveződéséhez, az értelmiség csoportjainak tudatos szerepvállalásához. Ezt követően vitték keresztül 1905-ben az állam és az egyház szétválasztását, és az ügy fejleményei nyomán érlelődött meg Herzl Tivadarban a zsidó állam megalapításának eszméje.
A májusi árverésen egyébként 149 tárgy kerül kalapács alá: egyebek mellett Jean-Jacques Rousseau kézzel írott levelei D'Houdetot grófnéhoz, akiről az 1761-ben írt Az új Héloise főhősnőjét mintázta. A dokumentum értékét 250-350 ezer euróra becsülik. Megvásárolható lesz Voltaire 62, kézzel írott levele is, amelyekben életének utolsó 23 évében a mindennapjairól számolt be. Ezek értéke 100-150 ezer euró körül mozog. Elárverezik Francois-René de Chateaubriand Síron túli emlékiratok című műve kéziratát is (80-120 ezer euró), és a kötet első kiadási szerződését (20-30 ezer euró), valamint Minka és Karl-Hans Strauss gyűjteményéből mintegy 40 kéziratos levél kerül kalapács alá olyan művészektől, mint Monet, Pissarro, Signac, Cocteau, Renoir vagy Rodin.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Kádár
- Számos véletlen következtében indult el Cseh Tamás karrierje
- Egész életében dacolt a Kádár-rendszerrel Radics Béla, a gitárkirály
- Bár szakmai tapasztalata nem volt, mégis az MTI személyzeti vezetője lett Kádár János felesége
- Kádárné Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Megfigyelések egy tűrtté vált sportágról: a rögbi meghonosodása Magyarországon
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Szerelem az illegális kommunista mozgalomban: Kádár János és az ő Piroskája
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59