Strigák és garabonciások, avagy mitől félt a magyar?
2013. április 4. 13:58
Korábban
A tudós pásztor, a vadleány és a lidérc
A boszorkány szöges ellentéte volt a tudós pásztor, aki természetfeletti erejével nemcsak saját jószágát védte meg, hanem mindig igyekezett másokon is segíteni és a boszorkányok rontását elhárítani. Utóbbiak féltek is tőlük, hiszen a pásztorok ereje a hiedelem szerint jóval nagyobb volt a boszorkányokénál. Állandó harcban álltak a boszorkányokkal, akiket rontásaik levételére vagy az okozott kár valamilyen formában történő megtérítésére kötelezték. A tudós pásztor gyakorlati és természetfeletti módszerekkel gyógyította a saját és más jószágát. Természetesen ők sem voltak szentek, egymás csordáját igyekeztek szétkergetni, gyakran egy bikát küldve társukra.
A pásztorhoz hasonlóan a tudós kocsis a lovaskocsikról tudta levenni a rontást, s akár egy szalmazsákot is lóvá varázsolt, míg a molnár a patkányküldés és patkányelzavarás "képességében" jeleskedett. A léleklátó asszonyokat főként háborúk alkalmával keresték fel tömegével, hiszen az a hír járta róluk, hogy a közelmúltban elhunytakkal kapcsolatot tudnak létesíteni. Bár mindez ma már az okkultizmus körébe tartozik, ezek az asszonyok egytől egyig mélyen vallásosak voltak. Ám ez nem hatotta meg az egyházi és világi hatóságokat, akik nem nézték jó szemmel tevékenységüket.
Az eddig bemutatott lények olyan emberek voltak, akik a közösségekben éltek, csak nem tudták róluk, hogy kicsodák. Most néhány olyan lény következik, akiket ma egyszerűen szellemeknek neveznénk. A mindenki által ismert lidércek alatt gyakran olyan elhunyt szeretőt értettek, aki nem tudott elszakadni korábbi kedvesétől, s a halálba gyötörte azt. Ehhez hasonló az ún. bolygó tűz, amely szintén valamely okból kifolyólag nyugodni nem akaró elhunyt szellemeként kóborolt azon a vidéken, ahol egykor élt.
Nem a szerelem, hanem az élete során elvégzett hanyag munka miatt nem nyugodhatott a bolygó mérnök, aki életében rosszul mérte a földet, így megkárosította a népet. Az általában jóindulatú szellem kezében lánccal járta a határt, s hibáit igyekezett kijavítani, ám ha valaki megzavarta munkájában, azt rögtön mellbe vágta lámpájával. A kísértetek sorába tartozik a vadleány (néhány helyen kisasszonynak nevezték), aki szelíd természetű, ám ha sértegetik vagy káromkodnak előtte, mindent összetört maga körül. A magyar hiedelemvilág rendkívül gazdag volt az efféle lényekben, a felsoroltakon kívül még tucatnyian igyekeztek megkeseríteni ősapáink életét, többek között törpék, óriások, tündérek, manók, sellők, s házi szellemek is bármikor előugorhattak egy-egy bokor mögül.
Összeállításunk Balassa Iván és Ortutay Gyula Magyar Néprajz című műve alapján készült
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap