Ki készíthette az első magassarkút?
2012. április 17. 15:22
A magassarkú cipők csak az ötvenes években indultak diadalútjukra, de a viseletnek évszázados előzménye van. Valószínű, hogy a "feltaláló" olasz cipőkészítő mestert francia tervezők segítették. "Tűsarok" Aphroditétól Madonnáig.
Az ókori görögök már a szerelem és szépség istennőjét, a tenger habjaiból kiemelkedő Aphroditét is magasított talpú cipőben ábrázolták. Évszázadokkal később a velencei kurtizánok libbentek teremből terembe ilyen – nem éppen a kényelmükről híres – lábbelikben, mígnem XIV. Lajos korára a piros tűsarok már a nemesség ismertetőjegye lett.
Azonban egészen a második világháború utáni évekig kellett várni, mire a cipők végre elfoglalták méltó helyüket a divatban. A katonák magas sarkú cipőt viselő címlaplányokról (ún. pin-up girl) ábrándoztak, de miután hazatértek a frontról, kénytelenek voltak szembesülni a rideg valósággal: feleségeik a háború miatt inkább a kényelmesebb viseletet választották. Ahogy az élet kezdett visszatérni a normális kerékvágásba, az elegancia ismét hódított; a tűsarok az ötvenes évekre divat lett.
„Vannak, akik Ferragamo, mások Roger Vivier vagy Perugia nevét mondják, ha a magassarkú cipő megszületéséről beszélünk” – mondta el Valerie Steele, az amerikai Fashion Institute of Technology múzeum kurátora. „Úgy gondolom, hogy a magassarkú cipőt (stiletto) az ismeretlen olasz mester nem egyedül készítette, talán francia tervezőkkel dolgozott együtt” – tette hozzá.

Ahogy a sarok rajzszög méretűre zsugorodott, a stiletto – amely egy olasz tőrről kapta a nevét az 1700-as években – a francia haute couture egyik szimbólumává lett. Az haute couture (szó szerinti fordításban: „magas szabászat”) az exkluzív, egyedi gyártású divatcikkekre vonatkozott, s eredetileg az angol Charles Frederick Worth munkáit nevezték így, aki a 19. század közepének Párizsában alkotott. Stilettót Gina Lollobrigida és Marilyn Monroe is hordott, utóbbinak negyven pár Ferragamo-cipője volt.
A hatvanas évek ellenkultúrája nem kedvezett a divat hódításának, a magassarkú cipők visszaszorultak, de a szexiparban töretlen maradt a lendülete. A hetvenes években Gloria Vanderbilt tette halhatatlanná, majd jöttek a nyolcvanas évek, ahonnan Madonna vitte magával a következő dekádba, hogy aztán a magassarkú 2008-ban hirtelen a politikában találja magát. Mike Huckabee amerikai konzervatív politikus szerint őt és Sarah Palin alaszkai kormányzót ugyanis egyetlen dolog különbözteti meg: egy pár stiletto.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


1. Mezőgazdasági és ipari termelés, kereskedelem a középkorban és a kora újkorban
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Valóban összeomlott a holland gazdaság a 17. századi tulipánmánia után?
- Mekkora volt a 17. századi holland tulipánmánia okozta pénzügyi összeomlás?
- A légszennyezés már a középkorban is fenyegette az emberek egészségét
- A római maradványoktól a sártengerekig – milyen volt a középkor útjain közlekedni?
- Az EU középkori elődje: a Hanza-szövetség
- Többet dolgozunk, mint a középkori jobbágyok
- Az amerikai őslakosok tömeges pusztulása is hozzájárult a kora újkori „kis jégkorszakhoz”
- Létezett-e a középkorban „turkáló”?
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap