Argentin bojkott a falklandi vita miatt
2012. február 14. 15:38 MTI
Bojkottálni fogja a brit zászló alatt közlekedő hajókat az argentínai közlekedési dolgozók szakszervezete a két ország között kiéleződött, a Falkland-szigetek szuverenitásáról szóló vita miatt - adta hírül kedden a BBC brit közszolgálati televízió hírportálja.
Korábban
A kikötőmunkásokat is magában foglaló szakszervezet közleményében kifejtette, hogy az intézkedés az összes brit hajót érinteni fogja. Egyelőre nem tudni, hogy milyen hatása lesz a korlátozásnak.
A bojkott Buenos Aires azon törekvését támogatja, hogy a dél-amerikai ország visszaszerezze a spanyolul Malvin-szigetek néven emlegetett szigetcsoport feletti uralmat. Tavaly decemberben Argentína nyomására a Mercosur dél-amerikai kereskedelmi szervezet lezárta kikötőit a falklandi zászló alatt közlekedő hajók előtt.
A falklandi lakosok eközben a dél-amerikai országgal való konfrontációt kockáztatják azzal, hogy a Nagy-Britannia által kibocsátott útlevelük borítóján fel szeretnék tüntetni a Falkland-szigeteket is - közölte kedden a Daily Mail című brit napilap hírportálja. A lakosság körében felettébb népszerű kezdeményezés célja a Nagy-Britanniához fűződő kapcsolat megerősítése. A gibraltári hatóságok számára például engedélyezett, hogy feltüntessék területük nevét a brit útleveleken. A falklandiak egyébként 1983 óta jogosultak a teljes körű brit állampolgárságra.
Cristina Fernández de Kirchner argentin elnök múlt héten hivatalosan is panaszt tett az ENSZ-nél amiatt, hogy szerinte a britek egyik legmodernebb hadihajójuk odavezénylésével súlyosan veszélyeztetik a térség békéjét. Nagy-Britannia abszurdnak nevezte a vádakat, hangsúlyozván, hogy a szigetek brit védelemben nem történt változás.
Argentína idén megerősítette területi igényét a Falkland-szigetekre, és felszólította a brit kormányt, hogy kezdjen tárgyalásokat a terület hovatartozásáról. David Cameron brit miniszterelnök erre azonban továbbra sem hajlandó, mondván, hogy "a falklandiak mindaddig bírják London támogatását, amíg britek akarnak maradni".

Nemrég Sean Penn hollywoodi filmcsillag és aktivista is állást foglalt a vitában, s arra kérte Londont, üljön tárgyalóasztalhoz. Az 51 éves kétszeres Oscar-díjas színész az argentin elnök asszonnyal tartott találkozón kijelentette: "a világ manapság már semmilyen formában nem tolerálja a gyarmati ideológia melletti nevetséges és elavult elköteleződést".
Az Argentína partjaitól 460 kilométerre keletre fekvő, hozzávetőlegesen 3000 fős lakosságú Falkland-szigetek 1833 óta állnak brit fennhatóság alatt. A két ország 1982-ben vívott egymással 74 napos háborút a terület szuverenitásáért, amikor Buenos Aires alulmaradt a brit haderővel szemben.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


hidegháború
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában?
- A korabeli sajtó szerint Spanyolországba menekült Sztálin legkegyetlenebb bizalmasa
- Reagan csillagháborús terve gazdaságilag térdre kényszerítette a Szovjetuniót
- Hruscsov látogatása Amerikában
- Tíz évvel élte túl a Szovjetuniót a Mir űrállomás
- Berlint igen, de egész Európát még nem osztották fel a jaltai konferencián
- Számos összefüggő hiba okozta az Apollo-1 legénységének tragédiáját
- Mindennaposak voltak az álhírek és a szándékos félretájékoztatások a hidegháború éveiben
- Csak Jimmy Carter elnöksége alatt térhetett haza a Szent Korona
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59