Hruscsov látogatása Amerikában
2025. március 9. 10:35 Kávássy János
A komikus megjelenésű, karakterében végletesen impulzív Nyikita Szergejevics Hruscsov emléke legtöbbünk számára egybeforrt a hidegháborús szembenállás egyik legfeszültebb időszakával. Washington és Moszkva kapcsolatai az 1960-as évek első felére olyan mélypontra jutottak, amelyben a harmadik világháború, egy globális nukleáris összecsapás megvívása sem tűnt valószínűtlennek. Ebben a nyomasztó, kiszámíthatatlan időszakban az Eisenhower-adminisztráció történelmi jelentőségű körutazást szervezett a szovjet kommunista párt első emberének.

Hruscsov amerikai látogatása során
Az SZKP XX. kongresszusán 1956 februárjában Nyikita Szergejevics Hruscsov nemcsak a sztálini korszakot bírálta, de egyben meghirdette a „békés egymás mellett élés” gondolatát is, amely retorikailag és logikailag is eltért a permanens forradalom koncepciójától.
Ugyanakkor november 18-án, közvetlenül az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc eltiprása után Lengyelország moszkvai nagykövetségén, a nyugati országok képviselői előtt a kommunizmus végső győzelméről értekezett. Ekkor jelentette ki, hogy „el fogunk temetni benneteket”.
Bár az eredeti oroszban a szovjet első titkár úgy fogalmazott, hogy „mi vagyunk a sírásóitok”, s az angol „we will bury you” részben a személyi tolmácsának ad hoc nyelvi leleménye volt, külön magyarázat nélkül is nyilvánvaló, milyen hatást gyakorolt e kijelentés az Elbától nyugatra.

Két évvel később, 1958. november 10-én az NDK-ból való tömeges emigrációra válaszul ultimátumot adott az 1945 óta négyhatalmi megszállás alatt álló Berlin kérdésében: arra szólította fel a nyugati nagyhatalmakat, hogy vonják ki erőiket a szovjet hadsereg alakulatainak tengerében, keletnémet területen álló nagyvárosból.
Utóbbit már annak tudatában tette, hogy a világ első műholdja, a Szputnyik 1957. október 4-i fellövésével, majd Lajka kutya 1957. november 3-i űrbe juttatásával sokkolta a nyugati közvéleményt.
A bizalmatlanság kora
Amerikában Dwight D. Eisenhower adminisztrációja tudatában volt annak, milyen katonai előnyt jelenthet az új interkontinentális ballisztikus rakéták hadrendbe állítása.
Az 1956 júliusában megindult U-2-es kémrepülések hiányos hírszerzési adatai mellett Washingtonban általános volt a nézet, hogy a szovjetek nukleáris bombázóereje jelentősen felülmúlja az amerikai képességeket.
Mindezek következtében fokozódott a Moszkvával kapcsolatos amerikai bizonytalanság és bizalmatlanság, s ebben az évek óta mind feszültebb helyzetben került sor a szovjet főtitkár amerikai meghívására.
A teljes cikk a Múlt-kor történelmi magazin 2025. tavasz számában olvasható.
A magazin kapható az újságárusoknál, a nagyobb benzinkutakon, valamint a Libri, Spar, Tesco és Auchan üzletekben! Itt pedig kedvezményesen előfizethető.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Mussolini
- Életveszélyes sebet kapott a Nagy Háborúban Benito Mussolini
- Békét kötött volna, hazaárulónak bélyegezté és kivégezte vejét Mussolini
- A halál balvanói alagútja
- Kosárlabdázással és kertészkedéssel is szívesen töltötték idejüket a legvéresebb kezű diktátorok
- Még a Mussolini-szobrokat is kidobálták az ablakon a Duce letartóztatásának hírére
- A világháborúban és merényletekben is majdnem odaveszett Olaszország diktátora
- Lánya kérését sem vette figyelembe Mussolini veje kivégzése során
- Bukása után a németek feltétlen kiszolgálója lett a korábbi szövetséges, Benito Mussolini
- Szörnyű bosszút állt az olasz nép Mussolini rémuralmáért
- Kik rendelkeztek szavazati joggal az athéni demokráciában? 19:20
- Gyermekei segítségével épített dinasztiát VI. Sándor pápa 18:05
- Egy ledér nő, akit szentként tiszteltek 17:39
- A Mona Lisát ellopása tette igazán híressé 16:53
- A spanyolnátha több embert ölt meg, mint az első világháború 16:11
- Felbecsülhetetlen értékű köteteket rejt a veszprémi Érseki Palota barokk könyvtárszobája 15:11
- Öt keresztes hadjáratot is visszavertek Luxemburgi Zsigmond legnagyobb ellenségei, a husziták 14:20
- Kelta települést találtak az elképesztő kincs közelében 13:11