Irodalmi Nobel-díj: szigorú hagyományok, ősrégi szabályok
2011. október 5. 17:41 MTI
Minden évben a hagyományokat szigorúan követve választja ki 1901 óta az irodalmi Nobel-díjasokat a Svéd Akadémia, a nyelvakadémia összetételét és munkamódszerét még régebbi, a testület 1786-os alapításáig visszanyúló rendelkezések szabályozzák.
Korábban
A svéd nyelv ápolására létrejött akadémia - amely a királyi akadémiák sorába tartozik - az előírások szerint összesen 18 embert számlál, mindannyian életre szóló tagsággal bírnak. Az akadémiának jelenleg 17 tagja van, Birgitte Trotzig májusban elhunyt, a helyére választott Tomas Riad decemberben foglalja el helyét.
Az irodalmi Nobel-díjasról szóló döntést az akadémián belüli, öt tagból álló bizottság készíti elő. A testület tagjait három évre választják, jelenleg Per Wdstberg az elnöke, és soraiba tartozik még Horace Engdahl, Kjell Espmark, Katarina Frostenson, valamint Kristina Lugn. A Nobel-díjról folytatott tanácskozások 50 évig titkosak.
Idén a korábbiaknál több szakértőt kértek fel, hogy nagyobb figyelem háruljon az Európán kívüli nyelveket képviselő írók alkotásaira - közölte a bizottság szóvivője. A lépést a Svéd Akadémiát ért kritika indította el, sokak szerint a díjazottak kiválasztásánál túlságosan "Európa-központú" az intézmény.
"A legutóbbi tíz díjból hetet európai író kapott. A szakértők a mi felderítőink a világban, segítségükkel egy fontos íróról sem maradunk le" - mondta el Peter Englund, az akadémia titkára. Első lépésként a bizottság 600-700 szervezetet vagy személyt kér fel levélben, hogy tegyen javaslatot a következő évi díjazott személyére. Ajánlást korábbi díjazottak, nyelv- és irodalomtudósok, tudományos intézmények illetve írószövetségek is tehetnek. Saját magát senki sem jelölheti, az indítványoknak legkésőbb január 31-ig kell beérkezniük Stockholmba.
Ezt követően a Nobel-bizottság névsort állít össze, amelyet végül az akadémia ötfősre szűkít. A tagok ezek után tanulmányozzák a jelöltek munkáját, majd beszámolókat készítenek. A díjazottról október elején szavazással döntenek: az akadémiai tagok legalább felének szavazatát elnyerő jelölt kapja az irodalmi Nobel díjat, melyet Alfred Nobel (19833-1896) kémikus, feltaláló és milliomos alapított.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor egy tulipánhagymáért luxuslakást lehetett venni
- Így lett Kassa csehszlovák város
- Tíz nagy győzelem a halál fölött
- A modern remetekirályság
- Így tanították Horthyt a 2. világháború után
- A kerti szajha
- Kolozsvár román megszállása
- Az újra megtalált munkásnő
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.