Gagarin diadalmenete Magyarországon
2011. szeptember 6. 09:32
Jurij Gagarin 1961-es látogatása a Kádár-rendszer kitörési kísérlete volt az 1956-ot követő helyzetből. A szovjet asztronauta látogatása jól példázza azt, hogy egy élő propagandafegyver hogyan járulhat hozzá az ingatag rendszer stabilizációjához - tudhatjuk meg az ArchívNet legújabb számából.
Korábban
Kocsis Piroska, a MOL főlevéltárosa tanulmányában 1961 egyik legfontosabb közéleti eseményét, Jurij Gagarin magyarországi útját vizsgálta. A szovjet asztronauta látogatása igen fontos pillanat volt, mert Gagarin egy személyben testesítette meg mindazt, amit a szocialista blokk láttatni akart magáról: a vélt technikai fölényt és diadalt, ugyanis a szovjet katonatiszt 1961. április 12-én első emberként jutott ki az űrbe. A fiatal, jóképű és szerény űrhajós a sikernek köszönhetően „két lábon járó propagandafegyver” lett, az elvhű kommunista űrutas mindig feltétlenül kiállt hazája rendszere mellett. A látogatás három napja alatt Magyarországon Gagarin-láz tombolt, az asztronauta sokkal több ember számára volt szerethető, mint a fennálló rendszer.
Az MSZMP Politikai Bizottsága 1961. június 6-án tartott ülésén döntött Gagarin meghívásáról. A döntéshozók tudatosan időzítettek, amikor augusztus 20-a alkalmából három napos látogatásra hívták az űrhajóst. Miután a magyar politikai kérésre kedvező válasz érkezett, hosszas tanakodás után egy laza programot jelöltek ki a fontos vendégnek. A Népszabadság, az MSZMP lapja 1961. augusztus 16-án a címlapon tudatta Gagarin látogatását Magyarország népével; Budapestet már az űrhajós érkezését megelőző napon feldíszítették.
A szocialista tábor hősének gépe augusztus 19-én szombaton, reggel 9 óra 40 perckor landolt Ferihegyen, ahol már hatalmas tömeg és hivatalos delegáció várta. Először Marosán György és Kállai Gyula részesítette elvtársi csókban a megilletődött asztronautát. A fogadáson tiszteletét tette az MSZMP vezérkarának jelentős része, jelesül Biszku Béla, Fock Jenő, Nemes Dezső, Rónai Sándor, Somogyi Miklós, Gáspár Sándor és Szirmai István. Kádár János nem volt jelen, a tájékoztatás szerint éppen nyaralását töltötte, viszont felesége táncolt a későbbiekben Gagarinnal.
Szombat délben hivatalosan fogadták a Parlament épületében a szovjet asztronautika hősét, aki a délutáni nagygyűlésen személyesen is felszólalt 200 ezer ember előtt, méltatva a szovjet űrkutatást. Vasárnap, 1961. augusztus 20-án Gagarin a vidéki Magyarországot tekintette meg. A szovjet asztronauta ellátogatott a szocialista mintatelepülésre, Sztálinvárosba, valamint tiszteletét tette Pécsen és Komlón is. Visszafeléút az űrhajós szerelvénye Sárbogárdon és Dombóváron is megállt.
Hétfőn, augusztus 21-én Gagarin még egy sajtótájékoztatón vett részt a Szabadság sétahajón, majd találkozott a magyar fegyveres erők képviselőivel. Az első űrhajós hivatalos programja lezárultával visszatért a repülőtérre, és hazatért, látogatásáról viszont hosszú hónapokon át beszéltek. A hivatalos magyar sajtó a látogatás minden pillanatát rögzítette szóban, képben és írásban.
Gagarin látogatása jó példája annak, hogy egy külföldön és belföldön egyaránt elszigetelődött rendszer hogyan próbált kitörni a szovjet propaganda élő jelképének segítségével.
Kocsis Piroska teljes cikke az ArchívNet legújabb számában
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Jézus Krisztus születésének ünnepére készít fel minket az adventi várakozás 09:50
- Szegény amerikai lányból lett a brit parlament első női képviselője Lady Astor 08:20
- A hidegháború végét jelentette a máltai találkozó tegnap
- Virágzott a tudomány, az orvoslás és a költészet az ókori Babilonban tegnap
- Minusz 60 fok és 160 km/h-s szél, Isten hozta az Antarktiszon tegnap
- Két császárt győzött le egyszerre Napóleon az austerlitzi csatában tegnap
- Különleges bélyeggel emlékezik Harry Houdini világhírű bűvészre a Magyar Posta tegnap
- „Zenedobozokkal” vette fel a küzdelmet Hitler ellen a Rote Kapelle tegnap