A nácik a labdarúgást is árjásították volna
2011. augusztus 5. 08:29 The Daily Mail
A német hadi sikerektől megrészegült bajor elöljáró az angol és a "zsidó" taktika helyett egy militáns, csak a támadásra összpontosító taktikát képzelt el a válogatottnál, elmélete azonban terméketlen talajra hullott.
Korábban
Karl Oberhuber azzal vádolta meg a németek szövetségi kapitányát, a kispadon 28 évet lehúzó, majd az NSZK-val 1954-ben világbajnoki aranyat nyerő Sepp Herbergert, hogy az általa alkalmazott taktika „túl zsidó”. Oberhuber a bajorországi náci politikai vezetés katonai tanácsadója, s egyben a tartomány sportért felelős vezetője volt. Amikor 1940-ben a nácik lerohanták Franciaországot, Hollandiát és Belgiumot, Oberhuber arra eszmélt, hogy a csatatéren alkalmazott taktikát a futballpályán is alkalmazni lehetne.
Mark Herzog sporttörténész több anyagot is talált a koblenzi levéltárban a sportvezető ambiciózus ötletére vonatkozóan. Fél évvel a nyugat-európai államok meghódítása után a náci tisztviselő egy müncheni sportszaklapban az „igazi német futballról” értekezett, elméletét pedig később folyamatosan népszerűsítette a Hermann Göringgel és Martin Bormann-nal folytatott eszmecserék alkalmával. „Erősen hitt abban, hogy a legjobb védekezés a támadás” – nyilatkozta Herzog. „A katonai stratégiát közvetlenül akarta átültetni a futballpályára” – tette hozzá.
A náci vezetéssel való találkozásai során rendszeresen éles kirohanásokat intézett a német válogatott játéka ellen, amelyet vagy „túl angolnak”, „anti-németnek”, vagy „zsidónak” tartott. „Ezek az idők megkövetelik, hogy a játékosok harcosokként küzdjenek" – mondta. A „Blitzkrieg” lényege az volt, hogy a csapatnak szinte csak a támadójátékkal kellett foglalkoznia, a védekezéssel alig. Oberhuber azonban nemcsak Herbergert kritizálta, kirúgással fenyegette meg azokat a sportújságírókat, akik nem támogatták elméletét.
A kapitány azonban ellenállt a nyomásnak, Herberger egyszerűen nem volt hajlandó militarizálni a taktikát. Oberhuber ezért a klubcsapatokat környékezte meg, többek között a Nürnberg és a Bayer München edzőinél is azt próbálta elérni, hogy váltsanak taktikát. A történelem végül igazságot szolgáltatott: Herberger 28 éven át meg tudta tartani posztját, ellenben Oberhuber tejkereskedőként vonult vissza a közélettől.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


ősz
Múlt-kor magazin 2014
- Mátyásdomb: Lonkai-kastély
- Mi volt Augustus sikerének kulcsa?
- Zrínyi kirohanásai
- Az ujj nélküli apáca titka
- A gulyáskommunizmustól a műanyag kilencvenes évekig
- Kémelhárítók „rendszerváltása"
- Színészből lett politikusok
- A maffia Tízparancsolat-értelmezése
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59