Aggyonnyomja a történelmet Európa legmagasabb felhőkarcolója
2011. április 18. 13:57 MTI
A The Shard (Üvegszilánk) nevű felhőkarcoló egyesek szerint a brit főváros új kedvence lehet, míg mások azt kifogásolják, hogy magasságával valósággal agyonnyomja a Szent Pál-székesegyházat, London háromszáz éves jelképét. 2012-re tervezett befejezésekor a Shard, Renzo Piano olasz építész műve 310 méteres magasságával Európa legmagasabb felhőkarcolója lesz.
Korábban
Jelenleg nem kevesebb mint hat magasház épül Londonban, fittyet hányva a gazdasági válságnak. A többiek: a Walkie Talkie, a Sajtreszelő, a Gém, a Villanyborotva és a Hegyorom - ez utóbbit a Beatles egyik dala nyomán Helter Skelternek is becézik.
Peter Rees, aki 25 éve felel London belvárosának városrendezéséért, kedvesnek találja az elnevezéseket. Az egész 2003-ban kezdődött az Erotic Gherkinnel (erotikus uborka), amelynek falloszra emlékeztető tömbje rövid idő alatt London egyik attrakciója lett, hiába igyekezett bérlője, a svájci Swiss Re biztosítótársaság megőrizni az épület hivatalos nevét (St Mary Axe). „Az angolok imádják a beceneveket. Ha valaki törzsvendég egy kocsmában, rövidesen kap becenevet” – mondta Peter Rees.
Irvine Sellarnak, a Shard beruházójának 12 évébe tellett, amíg megvalósíthatta tervét. A Cityn kívül, a London Bridge negyedben álló üvegtornyot határozottan ellenezte több műemlékvédelmi szervezet, közöttük az English Heritage, amelyek azt kifogásolják, hogy tönkreteszi a Szent Pál-székesegyház védett panorámáját. Paddy Pugh, az English Heritage regionális igazgatója szerint az épület nagyszerű, csak rossz helyen áll, akadályozza a műemlékekre nyíló kilátást.
Manuel Appert francia geográfus, a téma szakértője szerint Londonban nincs felső határ az épületek magasságát illetően, csak a folyó mellett vagy a közeli dombokon lévő stratégiai pontokról a történelmi épületekre nyíló panorámát védik. A Szent Pál székesegyházra, a parlament épületére, a Towerre és a Buckingham-palotára nyíló kilátás védett például a Parliament Hill dombról. Márpedig éppen a Parliament Hillről nézve látszik összenyomni a Shard a Szent Pál-székesegyházat, holott majd egy kilométerre áll tőle, a Temze másik partján.

A Szent Pál-székesegyház sem azonnal lett a város jelképe. A katedrális mindenben különbözött attól, amit addig (1675) építettek Londonban. Christopher Wren újított, és a városoknak szükségük van az efféle vizuális serkentésre – mutatott rá Peter Rees.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


1. Mezőgazdasági és ipari termelés, kereskedelem a középkorban és a kora újkorban
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Valóban összeomlott a holland gazdaság a 17. századi tulipánmánia után?
- Mekkora volt a 17. századi holland tulipánmánia okozta pénzügyi összeomlás?
- A légszennyezés már a középkorban is fenyegette az emberek egészségét
- A római maradványoktól a sártengerekig – milyen volt a középkor útjain közlekedni?
- Az EU középkori elődje: a Hanza-szövetség
- Többet dolgozunk, mint a középkori jobbágyok
- Az amerikai őslakosok tömeges pusztulása is hozzájárult a kora újkori „kis jégkorszakhoz”
- Létezett-e a középkorban „turkáló”?
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap