London múltja a Temze iszapjában
2011. április 7. 11:06
Reggel hét óra van, és többen is térdelnek a Temze londoni szakaszának fagyos, fekete iszapjában a Szent Pál székesegyház árnyékában. Ezen a helyen a 7. század óta mindig templom állt. Ahogy a víz visszahúzódik, Steve Brooker könnyed mozdulattal kosarába tesz egy 17. századi zsetont, amelyet az iszapban talált. A férfi minden felszerelése egy kőműveskanál, védőkesztyű, a kötelező csizma és az a másokat is magával ragadó lelkesedés, amellyel már húsz éve kutat a múlt után a folyó partján.
Korábban
Az általa felfedezett zseton egyike azoknak, amelyeket a helyi kereskedők bocsátottak ki az angol polgárháború (1642-1651) idején egyfajta váltópénzként, mivel abban az időben a kisebb címletű pénzérméket kivonták a forgalomból. Az oxigénmentes iszap által konzervált kis méretű rézötvözet a Thomas Lowe of Three Nuns Alley feliratot viseli, a másik oldalán a Három Apáca látható. Az utóbbi egy szűk utcában működő kereskedőház volt, amely ott állhatott a mai Threadneedle utca táján, ahol ma a Bank of England, az angol nemzeti bank épülete magasodik.
A 49 éves Brooker nem akármilyen iszapkutató. Már csak azért sem, mert csaknem két méter magas óriás, ám ennél is fontosabb, hogy a folyami régészeket tömörítő, Society of Thames Mudlarks elnevezésű társaság tagja. Csak ennek az egyesületnek a tagjai jogosultak a folyó északi partjának kutatására a Westminster kormányzati épületeitől a londoni Towerig terjedő szakaszon.
Az iszapkutatók, az angolul mudlark (csatornatisztító, pocsolyában túrkáló) néven említett egyesületi tagok vállalják, hogy bejelentik a múzeumoknak mindazt, amit a régészeti szempontból gazdag iszapban lelnek. Más is feltúrhatja a finom, lágy anyagot, de aki nem tagja az egyesületnek, az csak a déli parton és csak néhány centiméter mélyen, és csak akkor, ha külön engedélyt vált erre a tevékenységre. És persze az egyleti tagokhoz hasonlóan neki is be kell jelentenie a hatóságnak a 300 évnél régebbi tárgyakat. Az ilyen leletet lefényképezik, megjelölik, hol került elő, és ezt követően megtaláló rendelkezik vele.
A Temze által visszaszolgáltatott tárgyak a folyó gazdag múltjáról tanúskodnak. Partján a történelem előtti törzsektől és a keltáktól napjainkig eltelt időben éltek rómaiak, szászok, vikingek és normann hódítók, valamennyien megfordultak a folyó csúszós partján, és nyomokat hagytak maguk után.

Brooker nem a szó hagyományos értelemben vett "kincskereső". A legtöbb általa talált tárgy az elődök hétköznapi hulladékából került elő, abból, amit az emberek sok évszázaddal ezelőtt dobtak ki - ma viszont fényt deríthetnek a város múltjának fontos fejezeteire. Akadnak közöttük a Tudor-korszakból való gombok, 17. századi evőeszközök, római kori cserépdarabok, gazdagon díszített középkori padlócsempék töredékei, amelyek valószínűleg egy-egy palota vagy kolostor belsejéből kerültek elő, különböző pipák elemei - minden egyes darabnak megvan a maga története.
Kate Sumnall régésznőnek, a Londoni Múzeum megbízottjának kell azonosítania az iszapból kikerült leleteket. A tudós rendkívül fontosnak tartja az egyesület tevékenységét. "A tagjai által feltárt középkori játékokból és zarándokjelvényekből egy-egy gyűjteményt lehetett megalapozni" - mondta a Reuters brit hírügynökségnek. Az iszapkutatók különösen nagyra értékelik az ónból készült zarándokgyűrűket, amelyek a 13. században kedvelt emléktárgyak voltak.
Brooker az évek során több ezer tárgyat talált az iszapban, ezek közül sok bekerült a londoni helytörténeti múzeumba és a British Museum gyűjteményébe. Saját gyűjteményében Tudor-tőröket, míves 18. századi grúz csatokat, a legkülönbözőbb országokból származó, gazdagon díszített középkori érméket tart, sőt még apró cipőcskéket is kiásott az iszapból: két évezrede a rómaiak gyermekei hordták őket. Sok tárgyát saját webhelyén is bemutatja.
A leletek egy részét a csatákban vesztették el a katonák, más tárgyakat áldozati felajánlásként dobták a Temze vízébe a nagy hajókról, amelyek akkor vetettek horgonyt a folyóban, amikor London a világkereskedelem központja volt.
A Temze különös és csodálatos tárgyakkal egyaránt szolgál. 2009-ben Nick Stevens iszapkutató egy koponyára talált, amely némán bámult rá az iszapból. Később ugyanott megtalálták az egész csontvázat: egy valamikor 1735 és 1805 között meghalt 12 éves gyerek földi maradványa volt. Halálának oka mindmáig ismeretlen, mivel semmilyen jel nem utal arra, hogy beteg lett volna.
A térség 18. századi térképe szerint a lelet helyéhez közel egy kápolna és egy akasztófa is állt, így a gyereket talán kivégezték. Az 1400 és 1850 között érvényben volt Bloody Code "véres törvényei" idején gyakori volt, hogy akár egy tolvajlásért is kivégeztek kiskorúakat.
Brooker, az amatőr régész - aki civil foglalkozására nézve üveges -, nem egyszer talált történelmi értékű tárgyakat az iszapban. 2009-ben neve a világsajtóba is bekerült, amikor a mélyben egy láncra erősített nehéz vasgolyót talált. A 300 évesre becsült lábvas, amelynek láncát még lakat zárta, alighanem úgy került az iszapba, hogy egy fogoly szökés közben a folyóba fulladt. Brookerre felfigyelt a média, a History csatorna felkérésére tévésorozatot is készített a temzei iszapkutatókról (márciusban került a csatorna adásába).
Az amatőr régész nem győzi hangsúlyozni, hogy senki sem fog meggazdagodni az iszapból, mivel a benne található tárgyaknak rendszerint nincs kereskedelmi értékük, ha pedig mégis van, azonnal a múzeumba kerülnek, amely maga dönti el, hogy milyen módon honorálja a megtaláló fáradozását és azokat a veszélyeket, amelyeket a sikamlós közegben kutatva vállalt. És még azt a pénzt is meg kell osztani az adott terület tulajdonosával.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


3. A keleti és a nyugati blokk jellemzői a kétpólusú világ időszakában
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Megnyerhetetlen versenybe kényszerítette Moszkvát a „csillagháborús” terv
- 1958-ban elsüllyedt amerikai tengeralattjárót fedeztek fel Hawaii mellett
- Azonnal heves indulatokat gerjesztett világszerte Churchill híres fultoni beszéde
- Az emberélet nem számított, Észak-Vietnám elérte célját a Tet-offenzívával
- Egy spanyol halász segítségére is szükség volt az elveszett amerikai hidrogénbombák megtalálásához
- Kiment a mosdóba, majd a vonaton hagyta 1953-ban a hidrogénbomba titkos dokumentumait
- A Szovjetunió vonakodó segítségével vált atomhatalommá Kína
- Párhuzamosan kellett kül- és belpolitikailag is legitimálni Németország újraegyesülését
- 10 tény a berlini falról
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59