Új dokumentumfilm készült a zsidómentő alkuszról
2011. január 21. 10:10 MTI
Prágában mutatták be csütörtökön azt az új dokumentumfilmet, amely a második világháború során több mint 660 zsidó gyermeket megmentő Sir Nicholas Winton történetét dolgozza fel.
Korábban
Az idén 101 esztendős Sir Winton Londonból érkezett a prágai bemutatóra, ahová gyermekei és unokái is elkísérték. A Prágai Kongresszusi Központban tartott premieren a "Winton-gyerekek" közül húszan vettek részt.
A bemutató alkalmából jelentették be, hogy Premysl Sobotka, a cseh parlament szenátusának elnökhelyettese idén ismét Nobel-békedíjra jelöli Sir Wintont. Sobotka csütörtökön nyújtotta át a norvég nagykövetség képviselőjének a Winton nevével ellátott jelölési lapot százezer támogató aláírással. A jelölést támogató aláírásgyűjtés még évekkel ezelőtt indult meg egy Nicholas Wintonról elnevezett dél-csehországi iskola jóvoltából. Azóta már hatszáz iskolából csatlakoztak a diákok a kezdeményezéshez.
Sir Nicholas Winton fiatal brit tőzsdei alkuszként szervezte a mentőakciót Londonból, miután 1938-ban Csehszlovákiában járt, és látta a németek elől menekülők táborait. Kilenc hónap alatt 669 zsidó gyereket sikerült Prágából Londonba juttatnia a brit kormány engedélyével. A gyerekeket brit családoknál helyezték el; egyikük sem látta többé hátrahagyott szüleit és családtagjait.
Az utolsó, kilencedik vasúti szerelvénynek 1939. szeptember 3-án kellett volna indulnia a csehszlovák fővárosból - azon a napon, amikor Nagy-Britannia hadat üzent Németországnak -, de már nem hagyhatta el a pályaudvart. A rajta lévő mind a 250 gyerek eltűnt; sorsuk azóta sem ismert, nagy valószínűséggel koncentrációs táborokban végezték. A megmentett gyerekeknek mintegy ötezer leszármazottja él világszerte.
A Nicky's Family (Nicky családja) című film részletesen bemutatja az egykori mentőakció tervét. A dokumentumfilmből az is kiderül, hogy Winton bátorsága milyen nagy hatással volt sok ezer fiatalra világszerte - árulta el a rendező, Matej Minac. Az ő nevéhez fűződik egy 1999-ben készült film, amely egy Winton által megmentett fiú életét dolgozza fel, valamint a 2002-ben Emmy-díjjal jutalmazott Power of Good: Nicholas Winton (A megmentő - Nicholas Winton) című alkotás is.
Wintont 2002-ben lovagi rangra emelte II. Erzsébet királynő, 1998-ban pedig Tomas Garrigue Masaryk érdemrenddel tüntette ki Václav Havel akkori cseh államfő.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2010
- Az igazi Trebitsch
- Magyarországi gyász Sztálinért: "Meghalt mélységes megrendelésre"
- Romkert: egy Vas megyei kastély kálváriája
- Két magyar motoros kalandjai a Föld körül
- A kannibál gróf kalandjai
- Március 15. vagy április 11.? Egy nemzeti ünnep viszontagságai
- Hidegre tett konfliktus: harc az Antarktiszért
- Hogyan vált a házastársi erőszak bűncselekménnyé?
- A heraldikai káposzta története Ambrus Lajos tolmácsolásában
- Férfiakat megszégyenítő bátorsággal szabadította fel Orléans-t Jeanne d'Arc 19:05
- Szokatlan házasságok színesítették az angol történelmet 18:05
- Különleges fénypark állít emléket Sisinek a Gödöllői Királyi Kastélyban 16:05
- Egy viharból mentette ki fogvatartóit a svájci szabadsághős, Tell Vilmos 16:05
- A háború legfiatalabb katonája is küzdött a somme-i csatában 14:20
- 10 meglepő érdekesség Napóleonról 12:20
- Történelmi jelentőségű adománnyal gazdagodott a British Múzeum 11:20
- Ezer követőjét költöztette a dzsungel mélyére az amerikai szektavezér 08:20