Jascha Heifetz
2010. december 31. 18:09
(1901-1987)
Jascha Heifetz, a múlt század egyik legnagyobb hegedűművésze, a "hegedű császára" 1901. február 2-án született az akkor Oroszországhoz tartozó litvániai Vilniusban. Csodagyerekként indult: a hegedűt háromévesen vette először kezébe, s hétévesen már Mendelssohn hegedűversenyével kápráztatta el a közönséget. Kilencévesen lett a szentpétervári konzervatórium hallgatója, mestere a neves magyar Auer Lipót volt.
Már fiatalon hatalmas sikereket aratott a pódiumon: Szentpétervárott 25 ezer ember előtt adott koncertjén a rendőrségnek kellett megvédenie a rajongóktól, tizenkét évesen pedig már Németországban turnézott. Amikor Fritz Kreisler otthonában zenélt, az őt zongorán kísérő komponista csak annyit mondott az egybegyűlt neves hegedűművészeknek: "Uraim, ezek után akár szét is törhetjük a hegedűinket a térdünkön".
Meghívták Amerikába is, a Carnegie Hallban 16 évesen lépett fel. Az oroszországi forradalmak elől menekülve úgy döntött, Amerikában marad, az állampolgárságot 1925-ben kapta meg. Még a legszigorúbb kritikusok is "a hegedű császárának" nevezték, nevét a zenei tökély fogalmával azonosították, kiemelték míves interpretációját, technikai készségét, hangszerének sima hangját. A precizitás páncélja alatt felszínre törő érzelmi intenzitását a pályatárs Itzhak Perlman "olvadt lávaként" jellemezte - ugyanakkor voltak olyanok is, akik kissé mechanikusnak tartották.

Heifetz számos lemezfelvételt készített, szerette a kamarazenét is. A zongorista Arthur Rubinsteinnel és a csellista Emanuel Feuermann-nal Beethovent, Schubertet és Brahmsot játszott, a nem mindennapi hármas - a későbbiekben Feuermann helyén Gregor Piatigorskyval - a "millió dolláros trió" néven vonult be a zenetörténetbe.
A II. világháború alatt a zongorán is kiválóan játszó Heifetz dzsesszkoncertekkel szórakoztatta az amerikai katonákat. 1953-ban izraeli turnéján műsorára tűzte Richard Strauss hegedű-szonátáját, a holokauszt után alig néhány évvel azonban az izraeli közönség nem akarta hallani a náci jelképnek tartott és nem hivatalosan betiltott Strauss-műveket. Heifetz nem engedett, "jutalma" az előadások utáni halotti csend volt, Jeruzsálemben még meg is támadták, egy merénylő többször megszúrta jobb karját.
1962-ben a Kaliforniai Egyetem hegedűprofesszorává nevezték ki, tanítványai közül többen is világhírnévre tettek szert. 1972-ben vállműtétet hajtottak végre rajta, amely csak részben volt sikeres. Ettől kezdve nem adott több koncertet, és lemezeket sem vett fel, szűk körben azonban élete végéig játszott.
Birtokában volt az 1714-es "Delfin" Stradivari és az 1740-ben készült "ex David" Guarneri. Utóbbi egy San Franciscó-i múzeumban található, s Heifetz végakarata szerint az "arra érdemes" hegedűművészeknek különleges alkalmakkor adhatják oda.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Múlt-kor történelmi magazin
- Forró magyar őszök – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Holokauszt 1944-ben: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Páratlan párok: megjelent a Múlt-kor téli száma
- Horthy Miklós ingadozó trónkérdései
- Rákosi 1956 utáni ismeretlen levelei
- A Hunyadi-dinasztia tündöklése és bukása
- Kulisszatitkok az Egri csillagok forgatásáról
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59