Népszerűek Budapest kincsei Londonban
2010. szeptember 28. 13:26 MTI
Több vezető angol napilap szombati és vasárnapi számában jelent meg elragadtatott kritika a Kincsek Budapestről - Európai mesterdarabok Leonardótól Schieléig című, a londoni Royal Academy of Artsban szombaton megnyílt kiállításról.
Korábban
A Szépművészeti Múzeum és a Nemzeti Galéria gyűjteményéből összeállított tárlatot Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter nyitotta meg, számos magas rangú brit közéleti személyiség jelenlétében.
Kétszáz meglepetés a címe a The Financial Times hétvégi számában megjelent majdnem egész oldalas méltató kritikának. A cikket a kiállításon látható Csontváry Zarándoklás a cédrusokhoz Libanonban című festménye illusztrálja. A szerző, Jackie Wullschlager írása szerint "már két évtized eltelt a bársonyos forradalom (a rendszerváltás) óta, de Közép-Európa vezető múzeumaiban még mindig Csipkerózsika álmukat alusszák a nagy európai mesterek alkotásai, amelyek a nyugat-európai nagyközönség számára 1939 óta nem voltak láthatók. (...) Egy olyan globálisan összekapcsolt művészeti világban, amelyben az ismert alkotások reprodukciói dominálnak, ez a válogatás friss és izgalmas perspektívát kínál".
A The Times szombati kulturális mellékletében ezt a kiállítást rangsorolta az első helyre. Írásában emlékeztetett arra, "mára a feledés homályába vész, hogy a kommunizmus előtt Magyarország egyike volt Európa leggazdagabb és a kultúrára legtöbbet adó országainak".
A The Guardian című napilap szombaton a legmagasabb osztályzattal, öt csillaggal értékelte a Royal Academy of Arts - Kincsek Budapestről című kiállítását. "Sohasem láttam még ilyen harmonikus ívű, nagyvonalú kiállítást, melyet ugyanazon ország múzeumai bocsátottak a Royal Academy of Arts rendelkezésére" - állapította meg Jonathan Jones.

Összehasonlításképpen megemlítette, hogy Oroszország, Dánia és az Egyesült Államok múzeumainak anyagai is jártak Londonban, ám például hat évvel ezelőtt az Ermitázs a Nagy Katalin cárnő kincsei című tárlatára egyetlen mestermunka sem érkezett, szemben a budapesti Szépművészeti Múzeummal, amely gyűjteményének krémjét küldte el, köztük Leonardo da Vinci, Delacroix, Velázquez, Rubens, Goya, Veronese munkáit.
"A tárlat kincsesbánya, teli meglepetésekkel. Néhány itáliai festő reneszánsz kori varázslatos munkája mellett láthatnak a látogatók még magyar templomokból kölcsönvett, fából faragott szentek szobrait, melyek tovább gazdagítják az öreg kontinens képzőművészeti örökségét. Magyar szemszögből is vizsgálva az európai művészet új értelmet nyer" - foglalta össze cikkében a The Guardian.
A vasárnapi The Sunday Times is hatalmas cikket közölt előzetesen a december 12-ig nyitva tartó kiállításról. Januszczak Waldemar, a vitriolos tollú kritikus már írása címében is azt jósolta, hogy Budapest felbecsülhetetlen értékű műkincsei kasszasikert jelentenek a Királyi Művészeti Akadémiának az őszi szezonban. Mindezeken túl cikkek jelentek meg a magyar képzőművészeti kiállításról többek között a Metro, a Daily Telegraph, a The Sunday Times, a The Observer, az Art Daily, a This is London, a Time Out és a The London Evening Standard című lapban.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Kádár
- Számos véletlen következtében indult el Cseh Tamás karrierje
- Egész életében dacolt a Kádár-rendszerrel Radics Béla, a gitárkirály
- Bár szakmai tapasztalata nem volt, mégis az MTI személyzeti vezetője lett Kádár János felesége
- Kádárné Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Megfigyelések egy tűrtté vált sportágról: a rögbi meghonosodása Magyarországon
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Szerelem az illegális kommunista mozgalomban: Kádár János és az ő Piroskája
- Ön ismeri a Vatikán himnuszát? 12:47
- Kincsek az iszapból: a Temze titkai 11:49
- Vonatrablással és fosztogatással töltötte az időt a Jesse-Younger banda 10:50
- Római kori tömegsírt fedeztek fel Bécsben 10:14
- Amikor a múltunk szuvenírré válik: a régészet feketepiaca 09:31
- Nő a trónon: Tauszert és Egyiptom utolsó próbálkozása az egységre 08:13
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap