Százéves lett a legidősebb magyar huszár
2009. december 10. 12:02
"A huszár ma már a mesék, mondák, legendák hőse, aki meg is érdemelte az elismerő, dicsőítő jelzőket. Olyan erénnyel, erkölcsi és mentalitásról tanúskodva, amely csak azt az értékrendet fogadta el, melyben az igazság, a tisztesség, és a bátorság alkotja az emberi közösségeket". Ezek közé tartozik egy magyar huszártiszt, hazánk legidősebb huszár ezredese Nagy Kálmán, aki december 8-án ünnepelte 100. születésnapját.
Korábban
Nagy Kálmán 1909. december 8-án Nyíregyházán született. Felsőfokú tanulmányait a Ludovika Akadémián végezte, ahol 1931-ben avatták huszárhadnaggyá. 1941-ben az I. lovasdandár élén a Körösmezőn és a Tatárhágón harcoló csapatokhoz osztották be. 1944 júniusától 1945 áprilisig már a hazai honvédelmi harcok részese volt a Kárpátok mentén. A B-listázás során a hadseregből eltávolították.
1948-ban önként jelentkezett, hogy eredeti hivatását folytathassa. Szolgálatát a Honvédelmi Minisztériumban őrnagyi rendfokozatban, hadtörténeti előadóként kezdte meg. Később a Zrínyi Miklós Katonai Akadémia hadtörténelem tanára, majd — már alezredesként — a hadtörténelmi tanszék helyettes vezetője lett. 1956-ban ő menekítette Mindszenty bíborost az Egyesült Államok Nagykövetségének budapesti épületébe.
A forradalom leverését követően ellenforradalmi cselekedeteiért első fokon tizenöt évre ítélték, amit másodfokon nyolc évre mérsékeltek. Az 1963-as amnesztia keretében szabadult. Ötvennégy évesen ismét új szakmát tanult, nyomdai korrektorként dolgozott és onnan ment nyugdíjba. 1990-ben rehabilitálták. A Zürichi Magyar Történelmi Egyesület örökös tagja, a Sárvári Huszár Múzeum Baráti Körének elnöke, a Magyar Huszár és Hagyományőrző Egyesület elnökségi tagja.
Munkásságát a honvédelmi miniszter a Honvédelemért Érdemérem I. fokozatával, míg lakóhelye Budakeszi, a díszpolgárság adományozásával ismerte el. „Egész életemet a haza és az embertársaimhoz kapcsolódó szeretet, határozta meg. Ezek olyan erős támaszt biztosítottak eddigi életem során, ami erőt és biztonságot adott, olyan nehéz helyzetekben is, amikor már minden kilátástalannak tűnhetett” — mondta egy korábbi születésnapi megemlékezésen Nagy Kálmán.
"A mai kor embere — főleg az ifjúság – már csak könyvekből, képekből, a múzeumi tárgyak emlékezetéből alkothat fogalmat arról, hogy mi is volt a huszár, ki is volt a magyar huszár. Hiszen a ló kiszorult a napi életből, lovat keveset látni, legfeljebb a versenypályákon, bemutatókon, városnéző konflisok elé befogva. Pedig a ló az egyik leghűségesebb társa, harci bajtársa volt az embernek. Ezért okoz igazi örömet látom, hogy még sem veszik el a ló emléke, szelleme az egyre növekvő számú hagyományőrző egyesületekben, huszárbandériumban jelen van. A magyar lovasélet, a magyar lovassport a nehézségek ellenére szépen fejlődik. Lelkes fiatalokkal, akik tele lelkesedéssel és ambícióval viszik tovább a magyar lószeretet hagyományait, a magyar lovassport sikereit. A nemzeti kultúra megtartása, továbbvitele mindig is a fiatalokon, a fiatalok nevelésén múlik” (Herencky Frigyes)
A Hadtörténeti Intézet és Múzeum és a Magyar Huszár és Lovas Hagyományőrző Társaság rendezésében ünnepélyes keretek között kerül sor Nagy Kálmán nyugállományú ezredes 1931-ben felavatott huszártiszt 100. születésnapi ünnepségére. Az ünnepeltet Bali József a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikai szakállamtitkára köszönti. Nagy Kálmán ny. ezredes életútját Fodor Lajos ny. vezérezredes, a Magyar Huszár és Lovas Hagyományőrző Társaság elnöke ismerteti. Pohárköszöntőt mond: Dr. Holló József Ferenc ny. altábornagy a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója.
Ideje: 2009. december 11. (péntek) 14.00 óra
Helye: Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum, 1014 Budapest, Kapisztrán tér 2-4. Díszterem
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
művészet
- Kezdetben még nagy felháborodást keltett Claude Monet festészeti stílusa
- Biedermeier mindennapok címmel nyílt kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában
- Munkácsy Mihály Golgotája a Szépművészeti Múzeumban lesz látható
- Rodin utánzójának tartották, de egyedi líraiság jellemezte Camille Claudel szobrait
- Új állandó kiállítás nyílt a Néprajzi Múzeumban
- A magyar népi kultúra kincseivel várja az érdeklődőket a Néprajzi Múzeum új állandó kiállítása
- Picasso egyik alkotása lehet a hatvan éve egy pincében megtalált festmény
- Még ebben az évtizedben megnyílhat az Új Nemzeti Galéria a Városligetben
- Koszta József eddig ismeretlen alkotására bukkant rá a szentesi múzeum
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap