Demenciát okozott a második világháború
2009. szeptember 18. 11:41 The Daily Mail
A jelenleg több százezer britet érintő demencia a második világháború öröksége lehet - állítja egy kutatónő, aki szerint az Alzheimer-kór és a többi hasonló betegség a feldolgozatlan poszttraumatikus stressz utóhatásaként alakulhat ki.
Korábban
Egy Yorkban rendezett konferencián bemutatott elmélet szerint a poszttraumatikus stressz akár demenciát, vagy Alzheimer-kórt is okozhat. Az adatok pedig sokkolóak: Dr. Karen Ritchie, a franciaországi Nemzeti Egészségügyi és Orvosi Kutatóintézet munkatársa szerint Nagy-Britanniában ma nagyjából 700 ezer embert érint ez a betegség, amely minden bizonnyal a fegyveres összecsapások, vagy a Blitz időskori utóhatása lehet.
A mostani kutatás francia tapasztalatokon alapul, hiszen az Algériából az 1950-es években elűzöttek közül is többen küzdenek hasonló tünetekkel: Ritchie szerint kimagasló stressz érte őket, elvesztették otthonukat, és életveszélyben voltak. A demencia szerinte azokat sújtja, akik a legtöbbet szenvedték: nekik ugyanis szükségük lett volna a trauma azonnali feldolgozására. Ez azonban nem történt meg.
Szerinte ugyanez vonatkozik a második világháború áldozataira is, ám a mai brit hadsereget elvben már nem fenyegeti hasonló veszély, mert a katonákat kiképzik a hasonló helyzetekre, és később pszichológus is foglalkozik velük.
Ritchie szerint demenciát azonban nem csak a hadiesemények, hanem a gyerekkori traumák, vagy épp a dohányzás, rossz étkezés, és a nem megfelelő életkörülmények is okozhatnak.
A demencia a memória, az ítéletalkotás, a tanulási képességek és a figyelem zavarával járó, folyamatosan romló állapot, egyfajta szellemi leépülés. Bármely életkorban előfordulhat, de a leggyakoribb 65 éves kor felett. Ebben az életkorban az előfordulási gyakoriság világszerte - így hazánkban is - a teljes népességet tekintve 10%, míg 65 éves kor alatt mindez csak 1%. A demenciák körülbelül felében az Alzheimer-típusú, a másik felében pedig ér eredetű demenciákról beszélhetünk, kis hányadukban viszont ritkább testi betegségek állnak a tünetek hátterében. További részletek az [origo] cikkében
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


18. Az ENSZ és az Európai Unió
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- 1948 óta a „visszatérés joga” áll az izraeli-palesztin konfliktus középpontjában
- 26 éves az Európai Unió
- Tényleg nem tett meg mindent az ENSZ a magyar ügy érdekében 1956-ban
- Botrányok övezték az egyik legnagyobbb ENSZ-szervezet történetét
- A gázai lőporos hordó - az arab-izraeli konfliktus története
- 10 tény a ruandai népirtásról
- 60 éve lett vége a hidegháború legvéresebb konfliktusának
- Az ENSZ-re sózta London Palesztinát
- Viták a közös európai történelem kapcsán
- Ön ismeri a Vatikán himnuszát? 12:47
- Kincsek az iszapból: a Temze titkai 11:49
- Vonatrablással és fosztogatással töltötte az időt a Jesse-Younger banda 10:50
- Római kori tömegsírt fedeztek fel Bécsben 10:14
- Amikor a múltunk szuvenírré válik: a régészet feketepiaca 09:31
- Nő a trónon: Tauszert és Egyiptom utolsó próbálkozása az egységre 08:13
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap