Jogerősen is visszakaphatják tárgyaikat a Sigray-örökösök
2009. szeptember 16. 21:45 MTI
Jogerősen is megnyerték az Iparművészeti Múzeum ellen indított próbapert Sigray Antal örökösei, akik egy 17. századi angol karosszék kiadását kérték az intézménytől - tájékoztatott a leszármazottak képviselője.
Korábban
Schell József közleményben kiemelte: a Fővárosi Bíróság szerdán megszületett ítéletével immár mindhárom olyan múzeum ellen jogerősen pert nyertek, amely a Sigray-hagyaték tárgyait őrzi. Emlékeztetett arra, hogy a Magyar Nemzeti Múzeummal szemben még 2005-ben nyertek pert, az Ocskay Johannát ábrázoló 17. századi festményt azonban két évvel később csak végrehajtó fellépése nyomán adta ki a múzeum. A Zala Megyei Bíróság idén hozott jogerős ítéletet a Keszthelyi Helikon Kastélymúzeummal szemben, amely áprilisban vissza is adta a Párisz ítélete elnevezésű szobrot az örökösöknek.
"A próbaperek alapján egyértelműen bizonyítottnak látszik, hogy a kérdéses három múzeumban őrzött tárgyak visszaadását tovább nem halogathatják a múzeumok. Az állami szervektől elvárható, hogy tiszteletben tartsák a magyar bíróságok ítéleteit, visszaélés jellegű lenne, ha a náluk őrzött ugyanilyen jogi megítélés alá eső további tárgyakat nem adnák ki, hanem további perekre kényszerítenék az örökösöket. Ez nem lenne összeegyeztethető a tulajdon szentségének elvével, veszélyeztetné a jogbiztonságot és közvetve az állampolgárok azon érdekét, amely az ésszerű közpénzfelhasználáshoz fűződik, ugyanis az eddigi perek során a perköltséget minden esetben a magyar múzeumoknak kellett megfizetniük" - fogalmazott Schell József.
Tájékoztatása szerint jelenleg az Iparművészeti Múzeumban mintegy 105 Sigray-tárgy található, zömében viselettörténeti tárgyak, illetve bútorok. A Keszthelyi Helikon Kastélymúzeum csaknem 90 Sigray-műtárgyat őriz, főleg bútorokat és egyéb lakberendezési tárgyakat. A Magyar Nemzeti Múzeum birtokában 14 darab 17-18. századi festmény van, ezek letétként kerültek a múzeumba, továbbá mintegy másfél éve Sigray-ezüsttárgyak is felbukkantak a múzeum egy kiállításán.
Sigray Antal, illetve lánya, Sigray Margit okirattal bizonyíthatóan mintegy ezer nevesített tételt adott át megőrzésre az 1940-50-es évek során a magyar múzeumi szerveknek. Ezen kívül mintegy kétezerötszáz kötetből álló értékes könyvtári tárgy átadására is sor került. A könyvek és az átadott tárgyak egy részének sorsa ismeretlen. Az 1990-es években hat múzeumban volt fellelhető az anyag egy része. A múzeumok közül három, a Balatoni Múzeum, a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Természettudományi Múzeum önként visszaadta az örökösöknek a hagyaték tárgyait, a másik három közgyűjtemény azonban erre nem volt hajlandó.
"A Sigray-örökösök úgy látják, hogy ha az eddigi öt különböző bíróság által meghozott ítélet nem elegendő ahhoz, hogy a magyar állam, illetve a múzeumok belássák, a náluk lévő azonos jogi sorsú tárgyakat vissza kell adni jogos tulajdonosainak, akkor a további perekben kártérítést is érvényesítenének, és kénytelenek lesznek a nemzetközi közvélemény figyelmét is felhívni e példátlan esetre, ami megítélésünk szerint Magyarország szégyene, és nincs összhangban az Európai Unió elvárásaival" - hangsúlyozta Schell József.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


7. Életmód és mindennapok a Kádár-korszakban
II. Népesség, település, életmód
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- Lelkiismereti és erkölcsi kérdésnek tekintette az amerikai elnök a Szent Korona visszaszolgáltatását
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- A Népliget és a Margitsziget is szóba került, mint az Úttörővasút lehetséges helyszíne
- Ilyen az, ha csináljuk a fesztivált – koncertfotók a ‘80-as évekből
- Ledobni a vörös nyakkendőt – ilyenek voltak a szocialista úttörőtáborok
- Kilincs a túloldalon
- Az én 89-em
- Benzininjekció, néma talpak és Mengele – ártatlan volt-e Tóth Ilona?
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap