Kulturális fesztiváloktól lett újra híres Lille
2009. július 9. 17:16 MTI
A berlini fal leomlásának huszadik évfordulója alkalmából Europe XXL elnevezéssel március óta összművészeti fesztivál eseményei zajlanak a franciaországi Lille-ben, és tartanak egészen most vasárnapig. A nemzetközi kulturális rendezvény ötszáz eseményt, ötven állandó kiállítást és öt tematikus hétvégét kínált Kelet-Európáról Franciaország egyik legszegényebb megyéjében.
Korábban
Kulturális metamorfózis
Lille 200 ezer lakosú város, Franciaország északi ipari régiójának központja Párizs és Brüsszel között félúton, a belga határtól néhány kilométerre. A kávéházakkal teli főteret övező flamand stílusú paloták és kereskedőházak, a macskaköves apró utcákból álló óváros ellenére Lille nem szerepelt a turisták térképén - egészen 2004-ig, amikor is Európa kulturális fővárosa lett. A városvezetés akkor, öt évvel ezelőtt az északi régió ötven városát és a szomszédos Belgium egy részét is bevonta az eseménysorozatba, így aztán 9 millió látogatót vonzott a 2500 rendezvény. A látványos parádék, fény- és hangjátékok, népszerű utcabálok alapvetően megváltoztatták a városról korábban kialakult képet.
"Fantasztikus metamorfózist éltünk át, Lille megjelent a világtérképen - emlékszik vissza Thierry Lesueur, a fesztivál művészeti vezetője. - Négyezer újságíró jött el hozzánk, híradásaik nyomán poros és unalmas ipari központ helyett egyre inkább kultúrközpontként kezdtünk ismertté válni. A városvezetéssel, a gazdasági és a kulturális élet szereplőivel együtt azon vagyunk, hogy ez az időszak ne csupán szép emlékké nemesedjen, hanem inkább egy új éra kezdetét jelentse".
Az első fesztivál középpontjában, még 2006-ban, India állt: három hónap alatt ötszáz eseményen - gasztronómiai rendezvényeken, filmvetítéseken, színházi és táncelőadásokon, irodalmi és történelmi témájú beszélgetéseken - egymillióan ismerkedtek az ázsiai országgal. "Nem a szokásos kliséket akartuk bemutatni Indiáról, ezért olyan művészeket hívtunk meg, akik produkcióikkal felhívták a figyelmet a kortárs indiai társadalom ellentmondásaira" - hangsúlyozza Lesueur.
A berlini fal leomlásának huszadik évfordulóján a kibővült Európát ünneplő Europe XXL fesztivállal a szervezők alapvetően arra voltak kíváncsiak, mi történik manapság az Európába visszatért kelet-európai országokban, de azt is fontosnak tartották hangsúlyozni, hogy Európa nem azonos az Európai Unióval. "Európa kultúrájáról képtelenség Oroszország és Törökország említése nélkül beszélni" - vallja Lesueur. "Ezért mindkét ország művészei meghívást kaptak".
Amikor a törökök Isztambulban jegyet vesznek a Boszpurusz-hídra, Ázsiába kérnek jegyet, pedig a másik oldalon is Isztambul van. Ezért is tették fel a szervezők a kérdést, hogy hol vannak valójában Európa határai. Ugyanezt járja körül a Láthatatlan határok című csoportos tárlat, amelyen több mint hetven kortárs alkotó, köztük a magyar-francia Société Réaliste művészcsoport munkái is láthatók. A Gróf Ferenc és Jean-Baptise Naudy által elképzelt térképek közül az egyik azt mutatja be, hogy milyen abszurd is lenne Európa, ha valamennyi nemzet területi követelései teljesülnének. Egy másikon pedig az a tiszavirág életű negyvenhét európai állam látható, amelyek nem sokkal kikiáltásuk után el is tűntek a 20.. századi Európa térképéről. A kiállítás közepén egy olyan installáció fogadja a vendégeket, amely a repülőtereken megszokott folyosókhoz hasonlóan különválasztja az EU-s és az "egyéb" látogatókat: ezzel arra kívánja felhívni a figyelmet, hogy felesleges azt sulykolni, hogy a határok csak az emberek fejében léteznek, amikor a határok még tényleg léteznek.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
30. A „harmadik világ”
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Elefántokra vadásztak és férfiakat megszégyenítő módon harcoltak a dahomey-i amazonok
- Az ékszerek és a tigrisek megszállottja volt a britek ellen harcoló Tipu szultán
- Pol Pot a földi poklot hozta el Kambodzsának, a vörös khmerek iszonyú rémtetteket követtek el
- Ellensége jégtömbbe fagyasztott fejét órákon át "hallgatta ki" a karibi diktátor
- Nem mutatott megbánást Gandhi merénylője
- A második világháború végére Hongkong lakossága csaknem a harmadára zsugorodott
- A függetlenség kikiáltásával sem kerülhette el végzetét Rhodézia fehér uralmon alapuló rendszere
- India függetlenségének kikiáltásakor nem volt hajlandó nyilatkozni a csalódott Gandhi
- Míg Gandhi a szellemi, Nehru a mozgalmi vezetője volt az indiai függetlenségi törekvéseknek
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap