Felfedték Pinochet ecuadori szeretőjét
2009. június 15. 13:29 MTI
Augusto Pinochet néhai chilei diktátornak szerelmi románca volt egy ecuadori nővel 50 évvel ezelőtt - ez derül ki egy Chilében most megjelent könyvből, amely újabb árnyat vet arra a családra, amely 17 éven át uralkodott a dél-amerikai országban.
Korábban
Fernando Vega és Claudia Farfán újságírók Pinocheték magántörténelme (Historia privada de los Pinochet) című könyvükben felfedik, hogy milyen szerepet játszott a tábornok életében egy asszony, akit Piedad Noénak hívtak. „Piedad volt élete egyik nagy szerelme. Nem tudta őt elfelejteni. Annyira nem, hogy még feleségül is akarta venni” - magyarázta a könyv sajtóbemutatóján Farfán, aki Vegával együtt 2006 nyarán, alig fél évvel Pinochet halála előtt kezdte el az oknyomozást.
A kötet egy klán tündöklését és bukását mutatja be, amely 1973 és 1990 között abszolút hatalmat gyakorolt Chilében és amely akkor omlott össze végleg, amikor kiderült, hogy Pinochet külföldi bankszámlákra mentette ki vagyonát. E történet része a diktátor házassága (1943-ban vette feleségül Lucía Hiriartot), amelybe 1957-ben avatkozott be a quitói Piedad és két éven át szoros viszonyt ápolt a leendő elnökkel.
A gazdag quitói kereskedő lánya, az ecuadori felső tízezer tagja, három gyermek anyja éppen elvált első férjétől, amikor megismerkedett Pinochettel, akivel kapcsolata titokban zajlott, ám annál tartósabb maradt. Pinochet azonban, aki akkoriban Ecuadorban élt családjával együtt, hogy megszervezze az ország katonai akadémiáját, saját karrierjét előbbre helyezte a szív parancsolatainál és 1959-ben visszatért feleségével Chilébe és eltemette hűtlenségét.
Mindazonáltal a titkos szálak megmaradtak szeretőjével egy bőséges levelezés és néhány találkozás révén. Például 1983-ban, hét évvel halála előtt, Piedad Chilébe utazott szerelméhez. Az ecaudori asszony így egyfajta kísértetként lebegett a Pinochet-család felett, amelyre amúgy is árnyat vetett a tábornok „aszimmetrikus” házassága, mivel valósággal alárendeltjeként bánt feleségével - mondta Farfán. Ugyanakkor nem hiszi, hogy Piedad lenne az anyja Pinochet feltételezett hatodik gyermekének, akinek létezése mítosszá vált és bár senki sem tud róla semmi biztosat, mégis a mai napig szóbeszéd tárgya magas quitói körökben.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


6. Erdély etnikai, vallási helyzete a 16–18. században
II. Népesség, település, életmód
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- II. József haláláról tudósított nyitószámában az első erdélyi magyar újság
- Már ötéves korában megválasztották, de sohasem uralkodott az utolsó erdélyi fejedelem
- A trianoni békét "morális köntösbe öltöztették"
- A nő, aki csak azért szavazhatott, mert azt hitték, férfi tegnap
- A mennyország tökéletes alkotóelemét keresték az alkismisták tegnap
- Kapu a túlvilágra: temetkezési szokások és a halhatatlanság vágya tegnap
- A kalandos életű festő és zongorista: Gyertyánffy Berta tegnap
- Herculaneum polgári alighanem megsemmisültek a hősokktól tegnap
- A mongol csődörtől a szváziföldi Casanováig: hét alfahím a történelemből tegnap
- A szokásjog alapján kegyelem illette volna Hunyadi Lászlót tegnap
- A színfalak mögött találkozott először Jókai Mór Laborfalvi Rózával 2025.03.15.